Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Smer riskuje, že po rokoch nevyhrá svoje prvé voľby

Robert Fico. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

O tom, že Smer vypustil eurovoľby, o tom, že čakáme, kedy sa Saková odstrihne od Kaliňáka, a aj o Dankových pretekoch s Kotlebom.

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

1. Smer vypustil eurovoľby

O dva týždne už bude po voľbách do Európskeho parlamentu, ale o Smere nebolo zatiaľ takmer vôbec počuť. Svoju predvolebnú kampaň začali pozvoľne až v posledných dňoch.

V stredu mali akciu v bratislavskej Petržalke kandidáti na europoslancov; v piatok zavesili na svoju stránku propagačné video, ktoré spolu s ďalšími materiálmi zdieľali aj na Facebooku. A v uliciach sa nakoniec objavili aj bilbordy.

Trochu málo a neskoro na najsilnejšiu politickú stranu, ktorej podpora kontinuálne klesá a ktorá každými voľbami za posledné tri roky počíta straty. Je zrejmé, že Smer blížiace sa eurovoľby vypustil, a na prvý pohľad sa to môže zdať ako rozumné pragmatické rozhodnutie.

Život z podstaty. Pri takej veľkej strane, akou býval a ešte stále Smer je, fungujú základné procesy istý čas automaticky bez ohľadu na kondíciu jej vedenia. Ak ide o voľby, chce to ambície, veľa času, sústredenej práce a hlavne hlavu, ktorá bude veci vybavovať – zdá sa, že v tomto prípade chýba všetko.

Eurovoľby sú špecifické v tom, že občania Slovenska sa o ne takmer vôbec nezaujímajú, k urnám ich chodí najmenej spomedzi ostatných európskych krajín, a keď máte veľkú a širokú základňu disciplinovaných voličov, je de facto isté, že v nich uspejete bez toho, aby ste sa zodrali.

Takýmto spôsobom Smer valcoval eurovoľby doteraz – v roku 2009 získal vyše 32 percent a päť mandátov, pred piatimi rokmi s takmer 25 percentami uhrali štyroch europoslancov.

V roku 2019 je situácia značne iná – Smer má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie