Denník N

V NHL ho volajú Ivan. Černák bol príliš dobrý, aby ho vrátili na farmu

Erik Černák na reprezentačnom zraze. Foto - TASR
Erik Černák na reprezentačnom zraze. Foto – TASR

Mať v presilovke na modrej čiare dvoch hráčov s opačným držaním hokejky je jednoduchou, ale často efektívnou stratégiou – ľavák s pravákom si rýchlo a presne vymenia puk a ktorýkoľvek z nich môže tvrdo strieľať z prvej.

Presne tak, ako to v zápase proti USA úspešne predviedli Andrej Sekera a Erik Černák. „Erikovi sme povedali: ‚Máš strelu, dajte si to, borci.‘ Po prvej prihrávke sa dostal trochu mimo, vrátil to Sekovi, nakoniec tvrdo vystrelil, a aj presne, a bolo dôležité, že pred bránou bol hráč,“ povedal v štúdiu RTVS asistent trénera Róbert Petrovický.

21-ročný Černák je jedným z dvoch slovenských obrancov na MS, ktorí držia hokejku napravo. Druhým je jeho bratranec Christián Jaroš.

Černák dal gól aj proti Fínom, keď pre zmenu tesne po presilovke dorazil Sekerovu strelu. S dvoma gólmi je zatiaľ najlepším slovenským strelcom. Po kapitánovi Sekerovi je aj druhým najviac vyťažovaným hráčom.

V úvode MS sa výborne zhostil úlohy obrancu, ktorý podporuje útok.

„Bol som zvedavý, ako sa popasuje s rolou ofenzívneho obrancu. Rolou, ktorú sme v národnom mužstve hľadali. Našli sme ju v Erikovi,“ povedal Denníku N bývalý hokejista a hokejový expert RTVS Boris Valábik.

Volajú ho Ivan

Černák hrá síce na svojich prvých majstrovstvách sveta a po Martinovi Fehérvárym je druhým najmladším slovenským obrancom, ale jeho výborná hra nie je až takým prekvapením. V sezóne sa natrvalo presadil do zostavy Tampy Bay Lightning, najlepšieho tímu základnej časti NHL.

V základnej časti dal päť gólov, ale plnil najmä úlohu tvrdo hrajúceho obrancu, zabraňujúceho gólom súpera. Keď analytici kanadskej televízie Sportsnet v marci rozoberali Černákove výkony, chválili jeho rozohrávku a veľkú silu.

V Tampe mu práve s ohľadom na ňu vymysleli prezývku Ivan, ktorá odkazuje na fiktívnu postavu sovietskeho boxera Ivana Draga z filmu Rocky IV, stvárnenú Dolphom Lundgrenom.

„Mali by ste vidieť telo toho chlapa mimo ľadu. Preto ho asistent trénera Todd Richards začal volať Ivan podľa Ivana Draga. Pozrite sa na ich podobnosť, majú dokonca rovnaký účes,“ povedal bývalý hokejista a expert Sportsnetu Jason York.

„Vtipné na tom je, že Černák je Slovák a najskôr

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS v hokeji

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie