Denník N

Ako sa spamätáme z lásky a utrpenia? pýta sa v knihe Vášeň britská spisovateľka Wintersonová

Novelu Vášeň vydalo vydavateľstvo Lindeni
Novelu Vášeň vydalo vydavateľstvo Lindeni

Klasické dielo svetovej literatúry napísala Jeanette Wintersonová ako 28-ročná a inšpirovala sa svojou milostnou aférou so ženou aj detstvom v silne kresťanskej rodine.

„Napoleon mal tak rád kuracinu, že nútil svojich kuchárov, aby varili od vidím do nevidím,“ začína novelu Vášeň (vyd. Lindeni, 2019) autorka Jeanette Wintersonová. Jej hlavnou postavou je Henri, francúzsky vojak, ktorý tieto kurčatá pripravuje, a Benátčanka Villanelle, ktorej osud ovplyvnila francúzska armáda.

Vášeň napísala britská prozaička v štýle rozprávky s magickými prvkami. Nie je to však klasická kniha s dejom o hľadaní lásky. Je skôr súborom úvah o vášni, ktorá lásku napĺňa.

„Niekde medzi sexom a láskou leží vášeň,“ píše Wintersonová v príbehu, ktorý je krutý a zároveň hlboký. Neponúka návod na šťastie, skôr ukazuje, že pri milovaní trpíme všetci rovnako.

Vojna ich zmenila

Rozprávanie príbehu z čias Napoleona sa strieda medzi Henrim a Villanelle, ktorí sú úplne odlišní. On je uvážlivý a pozorný vojak, ktorý prežil mladosť na pokojnej farme vo Francúzsku. Odtiaľ sa dostal do Napoleonovho tábora a prešiel s ním východnú Európu až do Ruska.

Villanelle je bisexuálka, ktorá nie je veľmi úprimná, zápasí s morálnymi aj emocionálnymi dilemami v dekadentnom benátskom bludisku. Pracuje v kasíne a neznáša Napoleona.

Obaja zažívajú sklamanie aj bolesť, avšak príšerne milujú. Ona ženu, on svojho generála. A keď sa ich láska zmení na trápenie, spoločne podstúpia cestu z Moskvy do Benátok.

Hoci si to odmietajú priznať, vojna ich oboch zmenila. Mužov naučila inak milovať, ženy inak žiť.

„Tu sme nemali ženy, iba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knižné recenzie

Kultúra

Teraz najčítanejšie