Denník N

Eurokampaň sa mení na spor s populistami a krajnou pravicou, proti ĽSNS idú aj primátori

Kampaň pred eurovoľbami. Reprofoto - N
Kampaň pred eurovoľbami. Reprofoto – N

Necelé dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať 25. mája, sa kampaň na Slovensku mení na konfrontáciu proeurópskejších strán s krajnou pravicou či euroskeptikmi, ktorí sa spájajú s európskymi populistickými stranami.

Ukázala to napríklad pondelková bratislavská konferencia hnutia Sme rodina, kam si straníci okolo Borisa Kollára pozvali Marine Le Penovú, zástupcov talianskej Ligy severu, českej Slobody a priamej demokracie či ďalších európskych populistických strán.

Proti konferencii zvolala protest koalícia Progresívneho Slovenska a strany Spolu. Obe strany sa už predtým v kampani výrazne vymedzovali najmä voči extrémnejšej kotlebovej ĽSNS. „Ak populistické krajne pravicové strany získajú výrazné zastúpenie v Európskom parlamente, môže to paralyzovať európske inštitúcie,“ povedal v rozhovore pre Denník N líder koalície do eurovolieb Michal Šimečka.

Šimečka v nedeľu zverejnil aj nové kampaňové video, ktoré má podľa neho ukazovať, čo by spôsobilo, ak by Slovensko v europarlamente zastupovali kotlebovci. Ukazuje hajlujúceho nájomníka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Slovensko

Teraz najčítanejšie