Sú stredoškoláci naozaj extrémisti?

Pokiaľ mali mladí pred sebou zmysluplnú ponuku, tak si z nej dokázali aj racionálne a rozvážne vybrať. Ak mali pred sebou panoptikum čudných názvov, čudných názorov a čudných „osobností“, tak sa tomu adekvátne prispôsobili.
Autor je predsedom Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku
V piatok boli zverejnené výsledky dvoch simulovaných volieb do Európskeho parlamentu. Jedny organizovalo občianske združenie Pre stredoškolákov na približne 200 stredných školách. Druhé organizovali Academia Istropolitana Nova a Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku približne na 50 stredných školách. Tieto budem nazývať „našimi“ voľbami.
Výsledky sú na prvý pohľad protirečivé a nezlučiteľné. V jedných voľbách si žiaci a žiačky vyberali z reálne kandidujúcich 31 strán a z osôb uvedených na ich kandidátnych listinách. V druhých, „našich“ voľbách si vyberali z celoeurópskych straníckych formácií združených v ôsmich politických frakciách Európskeho parlamentu.
V prvých voľbách vyhrali kotlebovci (15,8 percenta), na druhom mieste skončila koalícia Progresívne Slovensko/Spolu (12,5 percenta). Ostatné strany skončili hlboko v poli porazených. Jediným väčším prekvapením je päť percent strany Priama demokracia na čele s Ibrahimom Maigom. V týchto voľbách získali prevahu protieurópske alebo euroskeptické strany.
V druhých, „našich“ voľbách triumfovali zelení