Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kočner aj Bašternák zvažovali útek, na Slovensku však zostali – každý z iného dôvodu

Marian Kočner. Foto N - Daniel Vražda
Marian Kočner. Foto N – Daniel Vražda

1. Bašternák a Kočner mali rôzne dôvody zostávať na Slovensku. 2. Politici nevedia vytesniť fašistov, ľud im ukázal, ako na to. 3. Ako chce Boris Kollár poraziť Mariana Kotlebu.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Bašternák a Kočner neušli z rôznych dôvodov

Vďaka tomu, že sa Marian Kočner sťažoval súdu na to, že musí sedieť vo väzbe pre kauzu falošných zmeniek, vyšlo najavo, že si písal s Ladislavom Bašternákom o úteku zo Slovenska už pred dvomi rokmi. Jednosmerná časť ich komunikácie, teda repliky Bašternáka bez odpovedí Kočnera, sú teraz v rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktoré potvrdilo, že Kočner je vo väzbe oprávnene.

Odôvodnenosť väzby dokazujú podľa súdu aj ďalšie výňatky z Kočnerovej komunikácie s inými ľuďmi, napríklad s Tomášom Rajeckým z mafiánskych zoznamov. Je teda evidentné, že myšlienky na útek mal Kočner v hlave tesne predtým, ako ho vlani v júni zavreli, ale už aj oveľa skôr, teda aj v čase, keď bol ešte Ján Kuciak nažive a písal o jeho kauzách.

Otázka je, prečo Kočner, ale napríklad aj Bašternák, ostali na Slovensku, namiesto toho, aby nasadli na pripravenú loď a ušli do medzinárodných vôd, ako písal Kočner Rajeckému.

Ani vtipy o úteku sa nedajú zľahčovať. Jedna možnosť je, že reči o úteku jednoducho nemysleli vážne, že to bol len druh humoru na spôsob tarantinovských filmov o mafiánoch. Napríklad v apríli 2018:

Kočner: Treba sa pomaly zberať na odchod.

Rajecký: Možno aj nie úplne pomaly a aj rýchlejšie.

Sudca, ktorý Kočnerovu sťažnosť na väzobné stíhanie zamietol, sa našťastie s touto možnosťou vysporiadal veľmi pragmaticky, keď napísal, že „obvinený – či už vážne, alebo menej vážne – sa týmto spôsobom vyhnutia trestnej zodpovednosti zaoberal a sťažnostný súd nemal dôvod takéto úvahy akýmkoľvek spôsobom zľahčovať“.

Lipšic nás má na zozname. Skôr je pravdepodobné, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie