Denník N

Newsfilter: Kočner aj Bašternák zvažovali útek, na Slovensku však zostali – každý z iného dôvodu

Marian Kočner. Foto N - Daniel Vražda
Marian Kočner. Foto N – Daniel Vražda

1. Bašternák a Kočner mali rôzne dôvody zostávať na Slovensku. 2. Politici nevedia vytesniť fašistov, ľud im ukázal, ako na to. 3. Ako chce Boris Kollár poraziť Mariana Kotlebu.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Bašternák a Kočner neušli z rôznych dôvodov

Vďaka tomu, že sa Marian Kočner sťažoval súdu na to, že musí sedieť vo väzbe pre kauzu falošných zmeniek, vyšlo najavo, že si písal s Ladislavom Bašternákom o úteku zo Slovenska už pred dvomi rokmi. Jednosmerná časť ich komunikácie, teda repliky Bašternáka bez odpovedí Kočnera, sú teraz v rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktoré potvrdilo, že Kočner je vo väzbe oprávnene.

Odôvodnenosť väzby dokazujú podľa súdu aj ďalšie výňatky z Kočnerovej komunikácie s inými ľuďmi, napríklad s Tomášom Rajeckým z mafiánskych zoznamov. Je teda evidentné, že myšlienky na útek mal Kočner v hlave tesne predtým, ako ho vlani v júni zavreli, ale už aj oveľa skôr, teda aj v čase, keď bol ešte Ján Kuciak nažive a písal o jeho kauzách.

Otázka je, prečo Kočner, ale napríklad aj Bašternák, ostali na Slovensku, namiesto toho, aby nasadli na pripravenú loď a ušli do medzinárodných vôd, ako písal Kočner Rajeckému.

Ani vtipy o úteku sa nedajú zľahčovať. Jedna možnosť je, že reči o úteku jednoducho nemysleli vážne, že to bol len druh humoru na spôsob tarantinovských filmov o mafiánoch. Napríklad v apríli 2018:

Kočner: Treba sa pomaly zberať na odchod.

Rajecký: Možno aj nie úplne pomaly a aj rýchlejšie.

Sudca, ktorý Kočnerovu sťažnosť na väzobné stíhanie zamietol, sa našťastie s touto možnosťou vysporiadal veľmi pragmaticky, keď napísal, že „obvinený – či už vážne, alebo menej vážne – sa týmto spôsobom vyhnutia trestnej zodpovednosti zaoberal a sťažnostný súd nemal dôvod takéto úvahy akýmkoľvek spôsobom zľahčovať“.

Lipšic nás má na zozname. Skôr je pravdepodobné, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie