Denník N

Greta mala pravdu. Deti dokážu meniť názory rodičov v otázke klimatickej zmeny, ukázala štúdia

Greta Thunbergová. Foto – AP
Greta Thunbergová. Foto – AP

Deti môžu pri ovplyvňovaní rodičov ťažiť z toho, že ich dospeláci nevnímajú ako rovesníkov, ktorí by útočili na ich identitu, takže skôr prijmú názor, ktorý je v rozpore s ich pôvodným presvedčením.

Najprv ju rodičia nepočúvali a hovorili jej, že všetko bude v poriadku, no keď s nimi hodiny diskutovala o klimatickej zmene, nakoniec ich presvedčila, že ide o vážny problém.

Reč je o 16-ročnej švédskej aktivistke Grete Thunbergovej, ktorá od augusta minulého roku protestuje v piatky pred švédskym parlamentom, aby upozornila na problematiku globálneho otepľovania a klimatickej zmeny.

„Po istom čase začali rodičia počúvať, čo som im hovorila. Vtedy som si uvedomila, že moje konanie môže mať význam,“ povedala aktivistka pre britský denník The Guardian.

Medzičasom sa z tínedžerky stala tvár boja proti klimatickej zmene a štrajky za budúcnosť klímy – ktoré inšpirovala – sa v ostatnom období konali vo viac ako stovke krajinách sveta.

Presvedčila rodičov

Thunbergovej argumenty na rodičov zabrali – jej matka prestala lietať, z otca sa stal vegetarián, na dome majú solárne panely a rodina si pestuje vlastnú zeleninu. „Po rokoch mi došli argumenty,“ povedal Thunbergovej otec a pre The Guardian dodal: „Ukazovala nám dokumenty a spolu sme si čítali knihy. Predtým som o klimatickej zmene nič netušil a myslel som si, že sme si s ňou poradili.“

Príbeh o vplyve Thunbergovej na vlastných rodičov, ktorí zmenili svoje názory na klimatickú zmenu a k životnému prostredia sa začali správať ohľaduplnejšie, je iba anekdotou, no nový výskum, ktorý vyšiel tento mesiac v časopise Nature Climate Change, ukazuje, že deti môžu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Teraz najčítanejšie