Denník N

Kanadský novinár: Aj u nás je už hokej drahý. Bohatí rodičia kúpia tím, aby ich deti mohli hrať

Brent Wallace. Foto N – Peter Kováč
Brent Wallace. Foto N – Peter Kováč

Brent Wallace je na svojich štvrtých majstrovstvách sveta, druhýkrát na Slovensku. V kanadskej televízii TSN posledných 21 rokov pokrýva hokejovú Ottawu Senators a futbalových Redblacks.

Tvrdí, že aj pre deti v Kanade sa hokej stáva príliš drahým športom a aj tam funguje v juniorských tímoch korupcia. Zo slovenského tímu ho okrem Tomáš Tatara či Ladislava Nagya zaujal aj Matúš Sukeľ, strelec dvoch gólov proti Kanade.

Ako hodnotíte slovenský tím?

Hrajú fyzický hokej, majú rýchlosť, zručnosti, páči sa mi to. Hrajú fyzickejšie ako väčšina európskych tímov. Ale keď týmto fyzickým spôsobom nehráte proti Kanade, tá to môže využiť a zariadiť, aby ste vyzerali zle. Slovensko je dobrý tím, možno trochu podceňovaný, pretože na ostatných MS nemal dobré výsledky. Myslím si však, že prekvapí.

Videli ste Slovensko aj pred príchodom Craiga Ramsayho?

Ramsay tomu dal kanadskú „hranu“. Tvrdosť v rohoch, k tomu zručnosti, ktoré majú Tomáš Tatar či Ladislav Nagy. Páčilo sa mi, ako hrali.

Pamätáte si slovenský tím z olympiády 2010 vo Vancouveri?

Bol som tam, ale nepamätám si. Niekedy mám problém pamätať si aj to, čo bolo včera.

Slováci hrali semifinále proti Kanade, pár sekúnd pred koncom Pavol Demitra nevyrovnal…

Nepamätám si.

Ale na Slovensku si to pamätá každý.

To som si istý.

Spomenuli ste už Tatara či Jaroša. Všimli ste si aj niekoho iného zo slovenského tímu?

Toho chlapca, ktorý Kanade strelil dva góly.

Sukeľ?

Myslím si, že je naozaj šikovný. Nepoznám ho, hral v KHL?

Áno.

Inak, to je zaujímavá vec. Sú tu hráči z KHL a hrajú výborný hokej, ktorý v zámorí nevidíme. Potom vás môžu prekvapiť. Myslím si, že proti Kanade odohral tento hokejista veľmi dobrý zápas.

Brent Wallace. Foto N – Peter Kováč

Čo si myslíte o vypískaní kanadskej hymny?

Niečo také sa v Severnej Amerike nedeje. Je to iné, ale aj atmosféra NHL v porovnaní so svetovým šampionátom je úplne iná. Nemáme tam povzbudzovanie, státie, bubny či vlajky. Pískanie počas hymny bolo už príliš a nie je to typické pre takéto udalosti. Nemyslím si však, že to reprezentuje Slovensko, iba fanúšikov, ktorí boli nešťastní po konci zápasu. Ale môžem vám povedať, že nie som fanúšik takéhoto správania.

Čo Kanaďania a kanadskí novinári vedia o Slovensku a slovenskom hokeji?

Mám to šťastie, že poznám Mariána Hossu, Zdena Cháru a trochu som poznal aj Pavla Demitru. Myslím si však, že ľudia sú rovnakí všade na svete, vrátane Slovákov. Keď som tu bol na MS v roku 2011, Slováci sa k nám správali výborne, teraz je to fantastické. Milujem Košice, bol som v centre, je to tam krásne. Ale ľudia sú tu ako všade inde. Pivo je chutné, užívam si to tu, až na to, že je tu chladno.

Rene Fasel povedal, že je veľký rozdiel, keď je šampionát v nehokejovej krajine ako Dánsko a v hokejovej ako na Slovensku. Súhlasíte?

Slovensko je veľká hokejová krajina. Lotyšsko nie je veľké, ale tamojší fanúšikovia sú do toho šialení. Slováci sú veľmi bystrí hokejoví ľudia, vidíte to na šikovnosti hráčov. Ale nie je to tak, že tu veľa ľudí hrá hokej.

Registrovaných je okolo 10-tisíc.

To je asi ako v meste, kde žijem. Ale keď sa pozriete, koľko výnimočných hráčov ste dali svetu, vnímate, aké dôležité je Slovensko pre hokej.

Sú pre Kanaďanov majstrovstvá sveta v hokeji dôležité? Pretože je tu taký stereotyp, že je to len výlet pre hráčov do Európy po závere sezóny v NHL.

Je to tak. Problémom je aj to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS v hokeji

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie