Denník N

Rusko má zoznam nežiadúcich európskych politikov, je na ňom aj Schwarzenberg

Foto - AP
Foto – AP

Aktualizovan – 12:25. Pred cestou k nám si zistite, či nemáte zakázaný vstup, odkazuje Moskva európskym politikom.

Moskva poslala európskym ambasádam zoznam 89 politikov, ktorí sú nežiadúci na území Ruska.

Hoci ruské ministerstvo zahraničia požiadalo o diskrétnosť, niektorí menovaní na zozname odhalili svoju totožnosť.

Európske krajiny považujú zoznam za neštandartný, netransparetný a bez opory v medzinárodnom práve. Európska únia vydala svoj vlastný zoznam ruských predstaviteľov, na ktorých sú uvalené sankcie, vrátane zákazu vstupu, po minuloročnej ruskej anexii Krymu.

Na zozname sa podľa agentúry TASR nenachádza žiadny Slovák, no až štyria českí politici – poslanec Európskeho parlamentu Jaromír Štětina, poslanci TOP 09 Karel Schwarzenberg a Marek Ženíšek a bývalý eurokomisár Štefan Füle.

Na ruskom zozname sú podľa agentúry AFP tiež bývalý belgický premiér a šéf liberálnej frakcie v Európskom parlamente Guy Verhofstadt, bývalý šéf belgickej diplomacie Didier Reynders, dvaja holandskí poslanci, jeden holandský europoslanec, niekoľko bližšie nešpecifikovaných švédskych politikov, fínsky europoslanec za Zelených a zrejme aj nemecký poslanec Karl-Georg Wellmann.

Toho v nedeľu odmietli vpustiť do Ruska, hoci tam bol pozvaný. Posadili ho na spiatočný let a oznámili mu, že vstup má zakázaný až do roku 2019. Poslanec opakovane vyjadroval podporu Ukrajincom. Nemecko požaduje, aby Rusko zoznam oficiálne zverejnilo a tiež povedalo, ako sa dá voči nemu protestovať.

Námestník ruského ministerstva zahraničia Alexej Meškov povedal, že Moskva chce byť diskrétna a že sú to západné krajiny, „kto vykrikuje mená na zozname zo striech.“

Politikom, ktorí si myslia, že by mohli byť na zozname odporúča, aby pred cestou kontaktovali ruskú ambasádu, ktorá im oznámi, či na ňom sú.

Ruský vyslanec pri EÚ Vladimir Čižov povedal ešte minulý týždeň, že nikoho na zoznam nezapísali „bezdôvodne“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie