Denník N

Autorka knihy o neúspešnej polárnej expedícii: Mám radšej ľudí, ktorí zlyhávajú, než hrdinov

Švédska autorka Bea Uusma. Foto - Instagram/bea_uusma
Švédska autorka Bea Uusma. Foto – Instagram/bea_uusma

Švédska spisovateľka BEA UUSMA prišla do Prahy v čiernom oblečení, len na rukách jej svietil zelený trblietavý lak. Zanietene hovorila o polárnej expedícii z 19. storočia, ktorú skúma už viac ako pätnásť rokov. Kniha, ktorú o tom publikovala, je rovnaká ako ona – na prvý pohľad nenápadná, a pritom taká nevšedná.

Napísali ste dve knihy – pre deti Muž, ktorý videl odvrátenú stranu Mesiaca. Príbeh Apolla 11 a pre dospelých Expedícia. Môj ľúbostný príbeh. Obe sú v istom zmysle o lietaní. Rada trávite čas v oblakoch?

Vôbec nie, ale vidíte, takto som o svojich knihách nikdy nerozmýšľala. Obe sú skôr o odlietnutí na iné miesto. Lietanie ma ani tak nezaujímalo, skôr mi išlo o samotu, ktorá spája obe knihy a ktorú som sa snažila v istom zmysle vysvetliť. Bude to znieť čudne, ale mám samotu rada. Vo svojich knihách som chcela prísť na to, čo sa s človekom deje, keď všetko nechá za sebou, keď opustí všetku tú vatu okolo.

Vráťme sa k vašej prvej knihe. Ako ste sa dostali k téme letu na Mesiac?

Švédka napísala knihu o lete Američanov na Mesiac, čudné, však? (smiech) Keď som študovala v New Yorku, všimla som si, že vesmírny program Apollo je v Amerike obrovský a ľudí už táto téma nudí. Na začiatku som však o nej veľa nevedela a príšerne ma to zaujalo. Vynechala som vyučovanie v škole a cestovala som do Washingtonu, kde je stále niekoľko zariadení použitých v tomto programe. Myslím si, že som sa do toho dosť ponorila, a tak som o tom napísala knihu, ktorá najskôr vyšla vo švédčine a potom aj v angličtine. A viete, čo je na tom najlepšie? Keď sa žiaci učia o tomto vesmírnom programe v amerických školách, čítajú moju knihu. Na druhej strane, je to zvláštne, že musela prísť Švédka, ktorá im napísala knihu o ich vlastnej histórii.

Vo svojej druhej knihe, ktorá je o polárnej expedícii, ste napísali, že neznášate zimu, ale potom ste sa vybrali na Severný pól. Po tejto skúsenosti vnímate chlad rovnako?

V skutočnosti je omnoho jednoduchšie obliecť sa na obrovskú zimu na Severnom póle ako napríklad na zimu v Štokholme. Vezmete si nepremokavú zimnú bundu, kvalitné zimné topánky a hrubé ponožky, ale nakoniec zistíte, že proti zime nič nezmôžete. Keď som videla svoje fotky z Arktídy, bola som zaskočená, akú som mala modrú tvár. Bola tam hrozná zima – ten chlad sa mi dostal cez oblečenie, stúpal mi od kolien.

Ako vyzerá a chutí sneh na Severnom póle? Je iný ako ten v Štokholme?

Je to čudné, ale vyzerá aj chutí rovnako. Keď som sa tri mesiace plavila ľadoborcom na Biely ostrov v Arktíde a nakoniec sa dostala na ľadovec, bolo to pre mňa veľmi výnimočné, stáť na mieste, kam som chcela tak dlho prísť. Kľakla som si na kolená a ochutnala sneh. V tej chvíli mi napadlo: Toto čo je? Veď ten sneh chutí rovnako ako v Štokholme!

Dôležitou časťou knihy Expedícia. Môj ľúbostný príbeh je práve vaša návšteva Bieleho ostrova v Severnom ľadovom oceáne. Plánujete sa tam ešte vrátiť?

Určite, idem späť. Po tom, čo som túto knihu vydala, bola som tam opäť, pred dvomi rokmi, aby som urobila fotky miesta, kde sa v roku 1930 našli pozostatky členov expedície. Existujú totiž len snímky z minulého storočia. Ale keď som sa dostala na breh, počasie bolo veľmi zlé – husto tam snežilo niekoľko týždňov a sneh siahal do výšky troch metrov, nič som nevidela a na fotkách by to bolo rovnaké. Navyše sa tam pohybovali polárne medvede. Takže sa tam plánujem čoskoro vrátiť.

Bea Uusma o švédskej výprave na Severný pól napísala knihu Expedícia: Môj ľúbostný príbeh, ktorú vlani vydal Absynt. Okrem obsahu vyniká aj grafickým spracovaním. Foto – Absynt

Pôjdete tam ešte tento rok?

Neviem, musím na svoju cestu získať povolenia a peniaze, a keďže som nedočkavá, strašne trpím, všetko chcem rýchlo a navyše sa mi zdá, že veci sa hýbu veľmi pomaly. Takže dnes vám neviem povedať, kedy sa tam zase dostanem. Keď mi povedia, že môžem ísť, pôjdem hneď. Azda sa mi to podarí už v auguste, pretože august je jediný mesiac, keď sa dá dostať na breh Bieleho ostrova.

Takže sa stále snažíte zistiť, čo sa stalo s tromi členmi expedície v roku 1897?

Posledný rok som nič iné ani nerobila. Stopla som všetky ostatné projekty a venovala som sa len výskumu tejto polárnej výpravy. Prišla som na veľa nových vecí.

Naozaj?

Áno, ukážem vám

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie