Denník N

Prípad novinára Armina Wolfa a strhnutie jednej masky

Armin Wolf za zúčastnil napríklad kampane proti násiliu na ženách. Foto - Facebook Armina WOlfa
Armin Wolf za zúčastnil napríklad kampane proti násiliu na ženách. Foto – Facebook Armina WOlfa

Fašistov najviac rozčúli, keď sú médiami usvedčení z toho, že nimi naozaj sú.

V tej krátkej scéne z konca apríla sa do jednej minúty zhustila minulosť, súčasnosť a možno aj hrozivá budúcnosť. Moderátor rakúskej verejnoprávnej televízie ORF Armin Wolf ukázal na obrazovke dve čiernobiele kresby. Na jednej bola karikatúra moslima a na druhej žida, ktoré vyzerali rovnako: tie isté veľké zahnuté nosy a diabolské rysy.

Prvá kresba pochádzala z webovej stránky mládežníckej organizácie rakúskej radikálno-pravicovej vládnej strany FPÖ (Slobodní), druhá z týždenníka nemeckých nacistov Der Stürmer. Wolf sa obrátil na svojho hosťa, ktorým bol líder kandidátky FPÖ do európskych volieb Harald Wilimsky, s otázkou, čím sa podľa neho kresby líšia.

V tom okamihu sa Wilimsky rozčúlil a povedal: „Tento pokus o vytvorenie dojmu, že máme blízko k nacistom, nezostane bez následkov!“

Škandál bol na svete. FPÖ chcela, aby ORF Armina Wolfa vyhodila, ale televízia sa svojho moderátora, ktorý je v Rakúsku novinárskou legendou (preslávil sa okrem iného aj rozhovorom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého ako jediný novinár dokázal dostať do úzkych), zastala. A celej televízie sa zastal kancelár a šéf hlavnej vládnej strany ÖVP Sebastian Kurz.

O pokuse rakúskych Slobodných ovládnuť verejnoprávnu televíziu písali všetky nemecké noviny a aféra prerástla do širokej debaty o útokoch radikálnej pravice na nezávislé inštitúcie štátu, ktoré sú kľúčové na prežitie liberálnej demokracie.

Je totiž zrejmé, že tam, kde sa už dostala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie