Denník N

Stromček prosil Kočnera o pomoc. Ako generálny manažér Smeru skončil

Šéfom projektu obchvatu Bratislavy bol na strane štátu od začiatku nominant Smeru Viktor Stromček. Foto N - Tomáš Benedikovič
Šéfom projektu obchvatu Bratislavy bol na strane štátu od začiatku nominant Smeru Viktor Stromček. Foto N – Tomáš Benedikovič

Viktor Stromček náhle odišiel z funkcie generálneho manažéra Smeru – iba krátko pred európskymi voľbami. Dôvodom môžu byť aj jeho správy s Kočnerom, ktoré popieral.

Keď sa jeho meno objavilo pred mesiacom a pol v uznesení o obvinení Mariana Kočnera medzi osobami jemu blízkymi, protestoval. Hovorca Smeru Ján Mažgút vtedy vyhlásil, že generálny manažér Smeru Viktor Stromček tvrdil, že „s Marianom Kočnerom neudržiava žiadny vzťah a určite by k nemu nikdy nešiel na raňajky ako niektorí iní, stále aktívni politici“ – s odkazom na Richarda Sulíka.

Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej však ukázalo, že Stromček klamal. Denník N získal jeho komunikáciu s Kočnerom z júna 2017, v ktorej ho Stromček prosí o pomoc pri policajnom vyšetrovaní.

Stromček už nie je generálnym manažérom strany. Vydržal ním byť približne rok – končí krátko pred eurovoľbami. Smer ho vymazal zo svojej webovej stránky. Topky napísali, že vo funkcii náhle skončil.

Stromček odmieta vysvetliť, o akom vyšetrovanom prípade sa rozprával s Marianom Kočnerom, a hovorí, že jeho odchod zo strany bol dlho vopred plánovaný:

„Už v roku 2015 som oznámil, že po úspešnej realizácii najväčšieho investičného projektu v strednej Európe odídem v roku 2018 z verejného života do súkromnej sféry. Po dohode s vedením strany Smer na jeseň minulého roku som svoj odchod z politiky oddialil na obdobie po skončení a vyhodnotení prezidentských volieb. A presne v duchu tohto rozhodnutia som k 30. 4. 2019 ukončil svoje pôsobenie na pozícii generálneho manažéra strany. Taká je skutočnosť a všetky iné dôvody, s ktorými prišli niektoré médiá, sú čistými špekuláciami postavenými na vode.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Smer

Viktor Stromček

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto – Paddy O’Sullivan/Unsplash