Denník N

Keď rozum stojí, pochodujú idey – alebo nenechajme zo seba spraviť bláznov

Cyprián Majerník: Don Quijote výrez). zdroj: SNG, web umenia: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.K_653
Cyprián Majerník: Don Quijote výrez). zdroj: SNG, web umenia: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.K_653

Sú voľby do Európskeho parlamentu a znova sa o slovo hlasno hlásia pajáci.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Známy americký herec, režisér a dvojnásobný najsexy muž planéty George Clooney nakrútil video o tom, ako o svete čoraz viac rozhodujú ľudia, ktorých by sme, mať ich tak v triede na „základke“ za spolužiakov, vysmiali. Veď predsa už aj škôlkari vedia, že naša Zem je guľatá.

Bláznovstiev však na Zemi bola hojnosť odjakživa; môžeme sa o nich dočítať v historických románoch, kronikách či učebniciach. Aj evanjelista Marek v Novom zákone spomína, ako Ježiš v kraji Gadarénov vyhnal démona z posadnutého človeka. Vypoklonkovaný nečistý duch sa snažil potom usadiť v stáde svíň, ktoré však takú pomätenosť v žiadnom prípade nebolo schopné uniesť a radšej sa vrhlo do morských vĺn. Naozaj, čo sa týka démonov, človek sa zdá imúnny – nezabil ho ani ten, čo skántril celé stádo svíň.

Nie každý šialenec je neškodný sympaťák, ako bol trebárs Don Quijote. Vždy, keď sa ľuďom nerozumným dostala do rúk reálna moc, pre rozumných to dopadlo zle. Dnes sa tomu len divíme, ako bolo vôbec možné, že takíto blázni mali taký veľký vplyv na chod dejín. Nuž asi preto, že im ešte väčší blázni tú moc do rúk dali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie