Denník N

Je to človek na svojom mieste, zhodla sa Rada Fondu na podporu umenia, vo svojej funkcii pokračuje Jozef Kovalčik

Jozef Kovalčik, staronový riaditeľ Fondu na podporu umenia. FOTO TASR - Jakub Kotian
Jozef Kovalčik, staronový riaditeľ Fondu na podporu umenia. FOTO TASR – Jakub Kotian

Do výberového konania sa prihlásil ako jediný uchádzač, jeho opätovné zvolenie však nebola žiadna istota. Napokon Jozefa Kovalčika deväťčlenná rada fondu zvolila ôsmimi hlasmi z deviatich (jeden sa zdržal) a Kovalčik bude pokračovať vo funkcii ďalšie štyri roky.

Nielen pre umeleckú scénu je to mimoriadne dôležitá správa. Fond na podporu umenia (FPU) v súčasnosti rozdeľuje 20 miliónov eur ročne a hrá významnú úlohu v tom, ako funguje kultúrna scéna.

Fond vznikol v roku 2014, aby nahradil predošlý systém prideľovania dotácií na pôde ministerstva kultúry, ktoré boli neraz kritizované pre netransparentnosť a neodbornosť.

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že kým na ministerstve rozhodovali o udelení, respektíve neudelení financií aj úradníci ministerstva či ministri, komisie Fondu na podporu umenia (FPU) sú tvorené výhradne odborníkmi na konkrétne oblasti podpory od literatúry cez hudbu až po folklór.

Riaditeľa FPU volili členovia Rady FPU: Peter Michalovič, Alexander Halvoník, Alžbeta Lukáčová, Roman Brat, Igor Piačka, Jozef Švolík, Irina Čierniková, Anna Miklovičová a Silvia Stasselová, predsedníčka rady. FOTO TASR – Jakub Kotian

„Ak nám niečo na Slovensku chýbalo, tak to bol étos, ktorý priniesla táto inštitúcia. Je to inštitúcia fungujúca, otvorená a hlavne transparentná,“ povedala členka rady fondu Alžbeta Lukáčová, etnomuzikológička, dramaturgička a hudobníčka, ktorá má skúsenosť aj z odborných komisií na ministerstve. Podľa nej do výslednej podpory naozaj zasahovali aj ministerskí úradníci či priamo ministri. „Dnes idú peniaze iba tým, o ktorých rozhodnú odborné komisie.“

Niektoré fondy podpory na ministerstve dodnes ostali, takým je aj fond na podporu kultúry znevýhodnených skupín, v rámci ktorého ministerka Laššáková (Smer) napriek odporúčaniu odborníkov nepodporila ani jeden zo šiestich projektov pre LGBTI organizácie.

Je to človek s víziou

Jozef Kovalčik postavil svoj program, s ktorým vystúpil pred Radou FPU na verejnom vypočúvaní, na prioritách do budúcnosti a zlepšeniach súčasného fungovania fondu.

Nezainteresovanému človeku by to mohlo znieť ako výpočet vecí, ktoré sa zatiaľ nepodarili, v skutočnosti však išlo najmä o ukážku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie