Denník N

Znovunájdené fotografie Ladislava Bielika: 300 športových záberov, ktoré mali byť zničené

Ukážky z objavených fotografií Ladislava Bielika, celé zábery sú v texte. Foto – © Ladislav Bielik, týždenník Štart. Zo zbierok SOŠV – Slovenského olympijského a športového múzea
Ukážky z objavených fotografií Ladislava Bielika, celé zábery sú v texte. Foto – © Ladislav Bielik, týždenník Štart. Zo zbierok SOŠV – Slovenského olympijského a športového múzea

K nedožitým 80. narodeninám fotografa vystavia v Kremnici aj fotky, ktoré boli roky stratené. Denník N exkluzívne zverejňuje časť z nich. Ani športové fotky neboli iba o športe, komunistom prekážali archívne fotky športovcov-emigrantov, či Dubčekov syn karatista.

Fotograf Ladislav Bielik sa celosvetovo preslávil vďaka fotografiám okupovaného Československa v auguste 1968. Najznámejšia je fotografia bezradného muža stojaceho pred hlavňou tanku armády Varšavskej zmluvy s rozhalenou košeľou.

Veľká časť Bielikovej tvorby sa však venovala športu. Bielik ako bývalý boxer, plavec a turista pôsobil ako fotoreportér v športovom obrázkovom týždenníku Štart, ktorý na Slovensku vychádzal v rokoch 1956 – 1992. Do týždenníka nastúpil v roku 1965, neskôr odišiel do do Smeny, no v roku 1971 sa do športového časopisu opäť vrátil.

„V roku 1975 však z politických dôvodov musel redakciu opustiť a odvtedy pôsobil ako fotograf ‚na voľnej nohe‘. Naďalej často fotografoval šport. To sa mu stalo aj osudným, pretože v roku 1984 tragicky zahynul pri fotografovaní motoristických pretekov v Maďarsku,“ pripomína Bielika Slovenské olympijské a športové múzeum.

Stratené zábery

Športové fotografie z normalizačného obdobia sa stratili, rodina aj archivári ich roky považovali za zničené.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie