Denník N

Elton John sa v Cannes dojal nad životopisným filmom Rocketman, môže z neho byť druhá Bohemian Rhapsody

Elton John pózuje pred fotografmi v Cannes. Foto – Invision/AP/Joel C Ryan
Elton John pózuje pred fotografmi v Cannes. Foto – Invision/AP/Joel C Ryan

Rocketman bol zatiaľ najväčší hviezdny zážitok filmových Cannes, aj keď sa nikto z hostí k filmu ako veľká hviezda nesprával.

Festival v Cannes je tento rok iný. Je chladno, v mori sa nikto nekúpe, návštevníci chodia s dáždnikmi, zmenil sa časový systém projekcií aj niektorí ľudia vo vedení festivalu, známe tváre z minulosti – napríklad tigrie ženy prechádzajúce sa po prímorskom bulvári – tento rok zmizli. Je vidieť menej dvojníkov hviezd aj menej hviezd, ale o to silnejšie sú filmy.

Budovy i ulice sú tento rok zatarasené rekonštrukčnými prácami, aj filmy sú trochu iné. To však nemá nič spoločné s počasím, skôr s rozdelenou spoločnosťou. Vo filmoch prevládajú témy ako boj klanov v no-go zónach v západných veľkomestách, márny boj ilegálnych robotníkov o výplaty alebo všeobecná degradácia ľudskej rasy.

Posledný film Jima Jarmuscha Mŕtvi neumierajú – hoci ide zrejme o jeho najslabší film – je podobenstvom o múdrom pustovníkovi, ktorý z lesa pozoruje postupnú degeneráciu ľudstva na zombie. Ostré sociálne spory v chudobných štvrtiach boli vždy špecialitou festivalu, tento rok sú však vyhranenejšie a ostrejšie.

Aj ten doručovateľ balíkov vo filme držiteľa dvoch Zlatých paliem, britského režiséra Kena Loacha, Ospravedlňujeme sa, že sme vás nezastihli, je pod tlakom svojho neľútostného šéfa, nutnosti zarábať peniaze a vymeniť rodinu za čo najefektívnejšie jazdy z miesta na miesto bez pracovnej zmluvy. Končí sa väčšou beznádejou v súkolí pokročilého kapitalizmu, než to bolo doteraz u Loacha zvykom.

Tápajúci umelec

Jedným z najoptimistickejších filmov bola zatiaľ, paradoxne, muzikálová dráma Rocketman premietnutá v hlavnom programe mimo súťaže, ktorá mala, naopak, ukázať pád hudobníka na dno, odkiaľ sa ťažko ktokoľvek dostáva. Film o zrejme najslávnejšom skladateľovi a spevákovi súčasnosti Eltonovi Johnovi ide do celosvetovej distribúcie na konci mája. Po dráme Bohemian Rhapsody o Freddiem Mercurym ide o ďalší hudobný biografický film, ktorý má šancu dosiahnuť vysoké čísla a stať sa veľkým hitom svojej doby.

Rozdiel oproti Bohemian Rhapsody je, že Rocketman

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie