Denník N

Manchester City ako prvý získal domáce treble. Možno nastal čas na superligu

Pep Guardiola s trofejou po víťazstve v FA Cupe. Foto - TASR/AP
Pep Guardiola s trofejou po víťazstve v FA Cupe. Foto – TASR/AP

V sobotu hral Watford vo finále anglického FA Cupu, najstaršej pohárovej súťaže sveta, iba druhý raz vo svojej histórii. Manchester City však vôbec nepotrápil – ligový šampión ho porazil jednoznačne 6:0 a duel nevyzeral ako vrchol sezóny, ale skôr ako priateľský zápas na americkom turné počas letnej prípravy. Manažér Pep Guardiola dokonca už ani neoslavoval góly svojho tímu.

Na tlačovej konferencii sa radoval: „Bolo to neuveriteľné finále. Ukončili sme fantastickú sezónu, nikto v tejto krajine to ešte nedokázal. Nejakému tímu sa to opäť niekedy podarí, lebo ak sme to zvládli aj my, určite sa niekto ďalší nájde aj v budúcnosti. My sme však boli prví.“

Guardiola hovoril o tom, že Manchester City sa stal prvým anglickým klubom v histórii, ktorý vyhral domáce „treble“ – teda Premier League, FA Cup aj Ligový pohár. Ak k tomu pripočítame aj minuloročné víťazstvo v lige a Ligovom pohári, Guardiola so City získal päť z posledných šiestich domácich trofejí. A to ešte zvíťazil aj na začiatku sezóny v Community Shield.

V dlhodobo vyrovnanom anglickom futbale ide, samozrejme, o obrovský úspech. Ako upozornil komentátor denníka The Guardian Jonathan Wilson, City dominovali počas celej sezóny – v dokopy 61 zápasoch strelili 169 gólov, z toho až v jedenástich dueloch zaznamenali päť alebo viac presných zásahov.

Watford skončil v lige na jedenástej priečke, získal o 48 bodov menej ako City a v sobotu im vôbec nedokázal konkurovať. Medzera medzi špičkovými klubmi a celkami z druhej polovice tabuľky sa neustále zväčšuje a pri zápasoch City v tejto sezóne bola často viditeľná.

Hráči Manchestru City oslavujú víťazstvo vo finále FA Cupu. Foto – TASR/AP

Nebola by lepšia superliga?

Nie je to však iba problém Anglicka. Keďže Bayern Mníchov cez víkend vyhral Bundesligu, prvý raz v histórii sa stalo, aby vo všetkých piatich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie