Denník N

Nie je jedno, kto je sudca, a nestačí, že ním už nebude Fico

V utorok čaká parlament ďalšie kolo najdôležitejšieho hlasovania tohto volebného obdobia.

Autorka je poslankyňa NR SR

V utorok bude parlament opäť voliť sudcov Ústavného súdu. Ešte totiž treba zvoliť desať kandidátov. Aj v tejto voľbe platí o kandidátoch to, čo v predchádzajúcich. Dá sa z nich vybrať. A nie je jedno, ktorí z uchádzačov budú parlamentom zvolení za kandidátov na ústavných sudcov. Ale, zdá sa, najdôležitejšie rozhodovanie parlamentu tohto volebného obdobia už nie je téma, a už vôbec nie politická.

Spravodlivosť je pritom veľká politická téma. Kauzy a príbehy ľudí, ktorí dlho čakali na spravodlivosť alebo sa jej nikdy nedočkali, ukazujú, že spravodlivosť – teda inštitúcie, ktoré majú spravodlivosť v náplni práce – v tomto štáte nefunguje tak, ako si predstavujeme. A preto ich treba zlepšiť, zreformovať a hlavne obsadiť ľuďmi, ktorí slovu spravodlivosť rozumejú. Toto všetko sa dobre komunikuje. Je to zrozumiteľné. A je to témou.

Už horšie sa komunikujú konkrétne riešenia. Sú komplikovanejšie, nedajú sa vysvetliť jedným heslom a hlavne málokedy prinášajú rukolapný výsledok hneď, ale až po čase. Ťažko sa z nich robí politická téma, a je to pochopiteľné. Jednému však ľudia rozumejú – že nie je jedno, kto je sudca. Bolo to zrozumiteľné, keď Najvyššiemu súdu šéfoval Štefan Harabin. Bolo to zrozumiteľné aj pred dvoma mesiacmi, keď chcel byť predsedom Ústavného súdu Robert Fico. A bolo to témou.

Dnes je ticho. Sedem sudcov Ústavného súdu na čele s predsedom – ak nikto z nich neochorie, môže zasadať, a ak sa všetci zhodnú na jednom názore, môžu aj rozhodnúť. Ale rovnako aj odoprieť spravodlivosť, ak jeden z nich bude trvať na svojom inom názore. Šesť ústavných sudcov stále chýba. Nikto nevie dokedy. Nie je jedno, kto to bude. Stále je to najdôležitejšie rozhodovanie parlamentu tohto volebného obdobia. A nie je to politická téma.

Politika sa teraz sústreďuje na iné dôležité voľby. Po nich prídu ďalšie voľby. Ale po tých môže byť pre Ústavný súd neskoro, keď voľby ústavných sudcov nebudú témou dnes.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Voľba ústavných sudcov

Komentáre

Teraz najčítanejšie