Denník N

Európska populistická vlna nie je nezastaviteľná

Sebastian Kurz a Heinz-Christian Strache. Foto – TASR/AP
Sebastian Kurz a Heinz-Christian Strache. Foto – TASR/AP

Škandály okolo financovania rakúskych Slobodných a ich väzby na Rusko môžu znížiť ich príťažlivosť.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Viedeň je úžasné miesto na špionážne trilery. K jej obrazu v takejto literatúre patria bezcharakterní miestni ľudia a outsideri, čo zasahujú do vecí, do ktorých nemajú čo strkať nos. Je to mesto vysokých stávok a neveľkej rafinovanosti, čo vzbudzuje predstavivosť spisovateľov.

Účasť vo vláde ich vraj skrotí

Lenže to, čo sa tento víkend zomlelo vo Viedni, robí z Tretieho muža, v ktorom spisovateľ Graham Greene opisuje komunistický teror, špionáž, gangsterizmus a vraždy, nudné čítanie. Rakúska vláda sa rýchlo rozpadla pre obvinenia zahŕňajúce okrem iného aj ruské zasahovanie do rakúskej politiky, korupciu, profesionálne zvládnuté špehovanie, neofašizmus, orgie a zradu.

Príbeh sa začína znovuoživením Slobodnej strany Rakúska, skúsenej členky rodiny populistických strán, ktorá dnes s fanfárami pochoduje Európou. Strana, ktorú založili bývalí nacisti, na seba vzala liberálny a antiestablišmentový náter, ktorý neskôr opäť prekryla nacionalizmom. Dnes je v rukách proruských, protiimigračných a euroskeptických politikov. Po tom, čo výsledok volieb v októbri 2017 viedol do slepej uličky, prelomila mainstreamová konzervatívna Rakúska ľudová strana politické tabu a Slobodných zavolala do vlády.

Bolo to nezvyčajné. Vo väčšine európskych krajín sa stredný prúd takýchto strán stráni ako malomocných. Lenže mladý ľudovecký predseda Sebastian Kurz tvrdil, že bude lepšie dať antiestablišmentovým silám nejakú politickú zodpovednosť. To ich skrotí a stabilizuje politický systém.

Jasný odkaz spojencov

Márna nádej! Minulý rok viedenská policajná jednotka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Sebastian Kurz

Komentáre

Teraz najčítanejšie