Denník N

Čím to je, že za posledný mesiac boli v médiách dve veľké pochybenia nemocníc (anketa)

Ilustračné. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič

Lekári a sestry sa častejšie mýlia alebo sa len prípady dostávajú častejšie do médií? Na dve veľké pochybenia štátnych nemocníc reagujú lekári a odborníci.

V univerzitnej nemocnici dali pacientovi transfúziu, kde bola krv s inou krvnou skupinou, ako mal pacient. Ten po vyše mesiaci zomrel. Štátna nemocnica si priznala, že pochybila, a prepustila troch ľudí.

Ide o druhé veľké zlyhanie veľkej štátnej nemocnice za posledný mesiac, pred mesiacom bol medializovaný prípad Fakultnej nemocnice v Nitre, kde pacientovi operovali opačné koleno, ako mali.

Denník N sa opýtal lekárov, sestier a odborníkov, čím je spôsobené, že pribúda medializovaných prípadov pochybení nemocníc, a či sa zvyšuje počet chýb v slovenských nemocniciach.

Otázka: Čím je spôsobené, že za posledný mesiac priniesli médiá informácie o dvoch veľkých pochybeniach v nemocniciach? Zvyšuje sa počet chýb v slovenských nemocniciach? Čo má vplyv na chybovosť a čo proti nej môžeme robiť?

 

Miriam Lapuníková 
riaditeľka Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici

Ide o vysokoaktuálnu tému, ktorú sa snažíme v Rooseveltovej nemocnici riešiť zavedením cross check listu. Je potrebné sa zastaviť a uvedomiť si, prečo k takýmto situáciám dochádza. Ide o tragické situácie, ktoré však môžu nastať, pretože všetci pracujeme pod enormným tlakom, čo sa zákonite prejavuje na našich výkonoch. Tlak je v zásade sociálny a ekonomický.

Sociálny hlavne zo strany pacienta a jeho príbuzných, ktorí v súčasnosti úplne inak pristupujú k riešeniu situácií, čoho dôsledkom je aj takzvaná obranná medicína. Ekonomický tlak spočíva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie