Denník N

Kalavská k nemocnici a zámene krvnej skupiny: Mrzí ma to, aj keď pri smrti je to málo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V Univerzitnej nemocnici v Košiciach dostal pacient krv inej skupiny, ako mal. Vo Fakultnej nemocnici v Nitre lekári operovali iné koleno. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská si nemyslí, že pochybení pribudlo, len sa o nich viac hovorí.

Ako môže dôjsť k tomu, že nemocnica dá pacientovi krv nesprávnej krvnej skupiny?

Je to personálne zlyhanie.

Kontrolujú nemocnice dostatočne, či je zaistená bezpečnosť pacientov?

Chcela som bezpečnosť pacientov zvýšiť a dať ju na inú úroveň. Minulý týždeň sme preto prijali v parlamente novelu, ktorá sa týka bezpečnosti pacienta. Po novom bude musieť každý poskytovateľ ústavnej aj ambulantnej starostlivosti viesť vnútorný systém bezpečnosti pacienta, aby sme systematicky predišli takýmto pochybeniam, ktoré sú neakceptovateľné.

Takže dnes sa bezpečnosť nekontroluje dostatočne?

To by som nepovedala, ale treba ju zlepšovať.

V Univerzitnej nemocnici v Košiciach dali pacientovi inú krvnú skupinu, ako mali. Ako to hodnotíte?

Je to veľmi závažné pochybenie. Je mi veľmi ľúto, že sa to stalo. Oficiálne ma o tom informoval generálny riaditeľ tak skoro, ako to bolo možné. Informovali ma aj o tom, že prijali nápravné opatrenia. S tromi pracovníkmi bol rozviazaný pracovný pomer. Išlo o dvoch lekárov, ktorí boli v procese tohto pochybenia, a o jednu sestru. Všetci zamestnanci boli preškolení, ako správne podávať transfúziu. Prijali sa aj iné opatrenia –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie