Denník N

Vysoké školy otvoria pre zahraničných akademikov, ktorí utekajú pred vojnou či väzením

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Možno nemôžeme byť svetoví vo vede a výskume, ale môžeme otvárať témy, ktoré sú potrebné pre zdravú akademickú komunitu, hovorí šéfka slovenskej odnože organizácie Scholars at Risk Viera Žúborová.

Predstavte si, že ste archeológ a podarí sa vám získať doktorát na zahraničnej univerzite. Doma vás však nikto nezamestná, a ak sa vo voľnom čase začnete venovať ochrane pamiatok, stretnete sa s vyhrážkami, že s tým máte prestať. Zažil to jeden zo sýrskych akademikov, ktorý požiadal o pomoc medzinárodnú organizáciu Scholars at Risk (SAR, angl. Akademici v ohrození).

Tá mu pomohla nájsť si nové miesto na univerzite v Nemecku, kde mohol pokračovať v štúdiu sýrskej architektúry.

Práve takýmto ľuďom chcú pomáhať aj slovenské vysoké školy. Medzi nimi Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Paneurópska univerzita v Bratislave, BISLA, Fakulta masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Bratislava Policy Institute. K medzinárodnej organizácii sa oficiálne pripoja vo štvrtok.

Jediní z V4

„Možno nemôžeme byť svetoví vo vede a výskume, ale môžeme otvárať témy, ktoré je potrebné otvoriť a sú nevyhnutné pre zdravú akademickú komunitu,“ hovorí hlavná koordinátorka SAR na Slovensku Viera Žúborová z Bratislava Policy Institute. „Jedným z našich cieľov je zmeniť obraz slovenskej spoločnosti smerom k ľuďom, ktorí sú nútení odísť zo svojej krajiny a hľadať útočisko v otvorených a slobodných krajinách.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie