Denník N

Nie smrti, smrti sa nebojím, napísal Dušan Mitana do knihy, ktorá sa stala jeho poslednou (+úryvok)

Dušan Mitana (9. 12. 1946 - 23. 5. 2019). Foto N - Tomáš Benedikovič
Dušan Mitana (9. 12. 1946 – 23. 5. 2019). Foto N – Tomáš Benedikovič

Prečítajte si ukážku z pripravovanej knihy Dušana Mitanu Nezvestný s vysvetlením vydavateľa Kolomana Kertésza Bagalu.

Ach, Dušan…

„Cítim sa ako pacient, ktorý chce vydať autentické svedectvo o svojej nemoci a zároveň som spisovateľ, ktorý píše poslednú časť románového projektu „ Svedectvo o procese premeny“ až vo chvíli, keď pamäť stráca,“ napísal v predslove svojho rukopisu knihy Nezvestný, ktorý mi odovzdal na začiatku roku Dušan Mitana.

Zoznámili sme sa na sklonku roku 1995, keď som ho ako začínajúci vydavateľ oslovil na vydanie knihy. Povedal mi, že má toho veľmi veľa rozpísaného, ale ešte nepovažuje žiaden text za dokončený, preto mi navrhol vydať reedíciu niektorej staršej knihy a tak sme k jeho blížiacej sa päťdesiatke vydali autorský výber poviedok pod názvom Prievan. Absolvovali sme desiatky diskusií s čitateľmi v kníhkupectvách a knižniciach po celom Slovensku a skamarátili sme sa. Pre mňa bolo až neskutočné, že autora kníh, ktoré som zbožňoval od puberty a prečítal ich niekoľkokrát, mám možnosť poznať tak blízko. Bolo pre mňa cťou, keď sa rozhodol spolupracovať s mojím vydavateľstvom a za to štvrťstoročie sa podarilo vydať jeho kompletné prozaické dielo, a niektoré knihy, keď sa vypredali, aj viackrát, v rôznych edíciách. Dušan bol zakaždým prekvapený, že je o jeho tvorbu ešte taký záujem, že stále pribúdajú noví, mladí čitatelia.

Poslednú svoju knihu vydal v roku 2005 a odvtedy sa odmlčal. Neprestajne sužovaný chorobami, ale predsa len písal ďalej, nebol však spokojný. Preto som sa rukopisu odovzdanému po 14 rokoch veľmi potešil. Ale pri jeho čítaní ma mrazilo. Nebude to ľahko stráviteľná kniha na dovolenku, je to závažné dielo. Už názov Nezvestný naznačuje, ako sa cíti čitateľ, keď po častiach, kapitolu po kapitole tohto románu-koláže objavuje, aký komplikovaný je životný príbeh protagonistu-rozprávača-autora, ktorý o svojom vnútornom svete dokáže zájsť až za hranicu úprimnosti.

Keď ma oslovili z redakcie Denníka N, aby som poskytol úryvok z pripravovanej poslednej knihy, prešiel som si znovu celý rukopis, ktorý bol doteraz na korektúre a editorka Gabriela Rakúsová mi ho poslala tento týždeň. Nevedel som z neho vybrať, pretože som pochopil, že bez kontextu s ostatnými časťami knihy to môže byť miestami nezrozumiteľné. Rozhodol som sa preto uverejniť úryvok z denníka Dušana Mitanu včleneného medzi jednotlivé autobiografické kapitoly, rozhovory a texty rôznych žánrov. Na uverejnenie poslednej kapitoly knihy som nenašiel odvahu, lebo som sa pri jej čítaní rozplakal. Ach, Dušan…

Koloman Kertész Bagala, vydavateľ

Foto – Koloman Kertész Bagala

Dušan Mitana – Nezvestný

(úryvok z pripravovanej knihy)

Bez príčiny, bez príčiny ma nenávidia. Nemôžu pochopiť, že v stave, v ktorom sa momentálne nachádzam…. škoda reči, zdravý chorému neverí a vymeniť si to s ním nechce. Depresia nie je slabosť duše, ani choroba charakteru

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie