Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Nemôžem si vážiť Babiša a Zemana, vraví Dominik Hašek. Nevylučuje vstup do politiky

Dominik Hašek na proteste proti Andrejovi Babišovi. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Dominik Hašek na proteste proti Andrejovi Babišovi. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Na Václavskom námestí boli bohatí ľudia, ale aj tí, ktorí žijú od výplaty k výplate. To, čo sa v Česku deje, trápi ľudí naprieč celou spoločnosťou, vraví česká hokejová legenda.

„Na našom čele stojí bývalý eštebák, ktorý sa upísal diablovi, aby z toho mal osobný prospech. Tento človek nám dnes hovorí, čo máme robiť?“ predniesol bývalý český hokejový brankár Dominik Hašek na utorňajšom pražskom proteste proti vymenovaniu Marie Benešovej (nominantka ANO) do čela rezortu spravodlivosti.

Olympijský víťaz z Nagana zožal potlesk zhruba päťdesiattisícového davu. Pre mnohých ľudí bolo jeho vystúpenie prekvapivé, on sám však v rozhovore pre český Deník N hovorí, že sa o politiku zaujíma dlhodobo. Nevylučuje ani pôsobenie v politike.

Čo vás motivovalo k vystúpeniu na demonštrácii?

Zaujímam sa o politiku a spoločenské dianie. Keď mi niektoré veci prekážajú a je možnosť to povedať časti národa, rád to využijem. Nie každý má takú možnosť a ja si to vážim. Bol som na predchádzajúcich dvoch demonštráciách, takže keď ma organizátori oslovili, využil som to.

Bolo to dobré aj preto, že som si mohol vyskúšať verejne hovoriť k päťdesiatich tisícom ľudí. To je vec, na ktorú som nebol zvyknutý ani ako hokejista, ani ako podnikateľ. V tomto ohľade to bol dobrý tréning a bolo dobré vidieť, že to dokážem.

Hovoríte o tom ako o tréningu. Máte nejaké ďalšie ambície, napríklad politické?

Uvidíme, čo bude. Tento a budúci rok sa chcem sústrediť predovšetkým na biznis okolo svojej značky nápojov, čo ma zatiaľ stopercentne napĺňa. To, čo bude o pár rokov, je otázne. Nič nevylučujem.

Premiér Babiš reagoval na požiadavky iniciátora protestov Mikuláša Minářa tým, že povedal, nech si založí politickú stranu alebo hnutie a uchádza sa o hlasy voličov. Sám sa niečomu takému teda nebránite?

Zatiaľ nič také neplánujem, ale rozhodne nič také nevylučujem.

Musím sa priznať, že ma trochu prekvapilo, že ste vystúpili a že hovoríte o možnosti zapojiť sa do politiky. Nemám vás úplne zaradeného ako športovca so záujmom o politiku.

Mňa tieto veci zaujímajú a zaujímal som sa o ne vždy. Trávim hodinu denne čítaním článkov o českej a svetovej politike. Baví ma to, ale zároveň ma to často trápi.

Čo vnímate ako najväčší problém českej politiky či spoločnosti?

Najväčším problémom sú pre mňa hodnoty, ktoré sú v českej politike a ktoré mi prekážajú. Prekážajú nielen mne, ale aj mnohým ďalším ľuďom, čo je vidieť na demonštráciách, kam chodí stále viac ľudí.

Prekáža mi, keď nás vedie človek s takou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Miloš Zeman

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie