Denník N

Terapeut pomáha násilným mužom: Chcú, aby som ich zbavil hnevu, ten je však súčasťou života

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nórsky expert sa počas terapie často stretáva s očakávaním násilníkov, že rodina sa ich prestane báť, hneď ako skoncujú s bitkami. Tak to však nefunguje.

Väčšina mužov k nim prichádza dobrovoľne, iných do toho dotlačí rodina, priatelia, partnerky alebo súd.

Marius Råkil je z Nórska a vedie organizáciu Alternatíva násilia, ktorá pomáha ľuďom žijúcim v násilných vzťahoch a zo skúsenosti vie, že násilní muži sa dokážu zmeniť. Mnohí na to však potrebujú odbornú pomoc.

Tvrdíte, že hnev je prirodzenou emóciou a nemusí vyústiť do násilia. Prečo sú niektorí ľudia násilní a iní nie?

To je stále veľký otáznik. Zatiaľ celkom nevieme, prečo sa u niektorých vyvinie problém s násilím a u iných, ktorí si prejdú podobnými životnými skúsenosťami, takýto problém nenastane. Môžeme sa pýtať aj na to, prečo niektorí muži vedia byť veľmi nahnevaní, ale nie sú násilní.

Keď za mnou do centra po prvý raz prišiel jeden z mojich klientov a spýtal som sa ho, čo pre neho môžem urobiť, povedal: Pomôžte mi, už nikdy sa nechcem nahnevať. Povedal som mu, že s týmto mu, bohužiaľ, nepomôžem. Zmätene sa na mňa pozrel, tak som mu vysvetlil, že hnev je prirodzený ľudský pocit a bez neho sa nedá existovať. Snažil som sa mu vysvetliť, že hnev a násilie sú dve rozličné veci. Kým hnev je pocit, násilie je správanie. Hovoril som mu, že mu viem pomôcť s tým, aby nebol násilnícky k svojim deťom a rodine a aby hnev ventiloval takým spôsobom, aby sa ho jeho rodina nebála. Vtedy pochopil, o čom hovorím.

Čo môžu muži urobiť, aby svoj hnev zvládali lepšie a neprešli do násilia?

Ak je násilie bežnou súčasťou rodinného života, je veľmi dôležité zamerať sa na čo najrýchlejšie riešenia, ktorými môžeme pomôcť. Napríklad ich učíme techniky, ktoré môžu hnev zastaviť. Jednou z nich je pred príchodom domov z práce napočítať do desať a až potom vstúpiť do bytu. Toto, samozrejme, nie je riešením domáceho násilia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie