Denník N

Ako sme dcéru dostali z náručia násilníka a potom ju stratili vinou sekty

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Rodičia sa pýtajú, kde urobili chybu, že sa z ich slobodomyseľnej a nezávislej dcéry stala najprv fanatická obhajkyňa násilnického manžela a neskôr sektárka.

Dcéra Jarmily a Mariána bola od detstva papuľnatá a svojhlavá. Typ, ktorý prekážky neobchádzal ani ich nepreskakoval, ale išiel rovno proti nim. Aj keď to bolelo a narobilo škody. Nora bola prakticky od prvého ročníka základnej školy veľmi samostatná a nebojácna.

S kľúčom od bytu na krku, čo bol zvyčajný doplnok detí vyrastajúcich v 80. rokoch, sa vrátila domov zo školy, zhodila tašku medzi dvere a vybrala sa objavovať Petržalku, kde rodina bývala.

„Bola taká bludárka, ulice poznala lepšie ako my. Keď bola asi štvrtáčka, nasadla do autobusu, v centre prestúpila na električku a vozila sa aj po iných štvrtiach. Vyčítali sme jej to, aj sme sa báli, ale ona vždy hovorila, že čo už by sa jej len mohlo stať v meste plnom ľudí,“ hovorí Jarmila.

V revolučnom roku 1989 mala Nora 15 rokov a poctivo chodila na protesty. „Boli sme medzi prvými Bratislavčanmi, čo vtedy navštívili Viedeň, jasné, že z Norinej iniciatívy,“ spomína jej otec.

Nora chcela vždy cestovať, spoznávať nové miesta, prekonávať strach z neznáma. Revolúcia bola pre ňu požehnaním. Po maturite si nevybrala žiadnu vysokú školu. Išla robiť au-pair do Kanady. Rodičia sa toho báli – bolo to príliš ďaleko, Norina angličtina nebola bohvieaká a spojenie sa v tých časoch dalo udržiavať len písomne, lebo telefonáty do zámoria boli veľmi drahé a internet nemal skoro nik. Nora si aj tak presadila svoje.

„Po prvom roku, čo tam bola, sme sa upokojili. Pracovala v dobrej rodine, boli to väčšie deti, takže mala aj viac voľného času a mohla chodiť na kurzy angličtiny aj francúzštiny. Rodina ju brávala na lyžovačky, na kone, bola s nimi na dovolenke v Karibiku,“ opisujú rodičia.

Po troch rokoch sa vrátila domov – vydatá, v siedmom mesiaci tehotenstva. Ani o jednom, ani o druhom rodičia nič netušili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie