Denník N

Prieskum Focusu: Ak by Harabin založil stranu, zvažovalo by ju voliť 20 percent ľudí

Štefan Harabin počas volebnej noci cez prezidentské voľby. Foto N – Peter Kováč
Štefan Harabin počas volebnej noci cez prezidentské voľby. Foto N – Peter Kováč

Nová strana Štefana Harabina by najviac oslovovala voličov ĽSNS, zaujímavá by mohla byť aj pre voličov Smeru, SNS, hnutia Sme rodina, ale aj KDH.

Ak by neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin založil novú stranu, určite by ju zvažovalo voliť 4,2 percenta voličov. „Skôr“ by o tom uvažovalo ďalších 15 percent ľudí.

Nejde o preferencie strany, ale takzvaný „volebný potenciál“, teda koľko ľudí by teoreticky mohla osloviť.

O možnosti voliť Harabinovu stranu by „skôr“ neuvažovalo asi 22 percent ľudí, „určite“ nie takmer 54 percent voličov.

Ukázal to prieskum agentúry Focus, ktorý si objednala televízia Markíza pre svoju reláciu Na telo s Michalom Kovačičom.

Harabin: Nič nezakladám

Štefan Harabin kandidoval v marcových prezidentských voľbách. V prvom kole skončil tretí s podporou 14,34 percenta voličov a odvtedy sa špekuluje o vzniku novej strany, ktorú by viedol.

Opakovane to v rozhovoroch pre rôzne médiá hovoril napríklad prezident Andrej Kiska. Keď sa ho novinári pýtali, odkiaľ to vie, prezident povedal, že mu to hovoria ľudia v regiónoch.

Video: Prieskum TV Markíza

„Vraciam sa do talára, ja nezakladám žiadnu politickú stranu. Z Kisku sa stáva notorický klamár,“ reagoval na Kiskove slová Harabin.

Medzitým však vzniklo občianske združenie s názvom Harabinovci – vlastenci, v ktorého orgánoch sú hneď dvaja Harabinovi menovci, ale aj Petra Demková, poslanecká asistentka Martiny Šimkovičovej.

Voliči ktorých strán si ho vedia predstaviť

Harabinova strana by mohla osloviť najmä voličov Kotlebovej ĽSNS. Určite by ju zvažovalo voliť vyše 7 percent súčasných voličov ĽSNS, ďalších necelých 30 percent by o tom „skôr uvažovalo“.

V porovnaní s celoštátnym priemerom by Harabinova strana mohla ešte výraznejšie osloviť súčasných voličov Smeru, SNS, Sme rodina a KDH.

Kiskovi namerali väčší potenciál

Volebný potenciál sa pri možných nových stranách meria pomerne bežne. Agentúra AKO napríklad zverejnila v marci volebný potenciál novej strany Andreja Kisku.

Agentúre vyšlo, že skôr alebo určite by ju volilo 40 percent opýtaných. Viac než tretina opýtaných sa vyjadrila, že novú stranu Andreja Kisku by určite do parlamentu nevolili, ďalších 19 percent by Kiskovu stranu pravdepodobne nevolilo.

Svoj potenciál si na konci roku 2017 meralo aj Progresívne Slovensko. Vtedy bolo nové hnutie ochotných voliť 9,6 percenta voličov. Išlo o prieskum agentúry Focus, otázka nebola rovnaká a rozdielna bola aj metodika.

Prieskum o Harabinovej strane robila agentúra Focus medzi 17. a 23. májom na vzorke 1020 respondentov. Celá otázka znela takto: „Predstavte si, že by vznikla nová politická strana pod vedením Štefana Harabina. Ak by táto strana kandidovala v budúcoročných parlamentných voľbách, zvažovali by ste, že by ste jej dali svoj hlas, alebo nie?“

Štefan Harabin

Teraz najčítanejšie