Denník N

Newsfilter: Kým Blaha bojoval s Beňovou, PS/Spolu prvýkrát porazila vo voľbách Smer

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Po dlhých rokoch Smer nevyhral stranícke voľby. 2. Porazená koalícia sa tvári, že sa nič nedeje. 3. Pollák je víťazom, Pčolinský „lúzrom“ volieb.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Po dlhých rokoch Smer nevyhral stranícke voľby

V posledných dňoch pred voľbami sa vo verejnom priestore pobili dva hlavné spôsoby videnia Európy. Jeden predstavovali až takmer jednotvárne videá ľudí z PS/Spolu, plné nadšených slov o Únii, o budúcnosti a spolupráci.

Druhý spôsob najlepšie reprezentovalo video s Borisom Kollárom, v ktorom kričal turistickou taliančinou na milánsky dav, že najpopulárnejším politikom na Slovensku je nejaký Salvini. A ešte statusy Ľuboša Blahu o pravicovej, kapitalistickej a odľudštenej Európskej komisii.

Vďaka úniku informácií z Ústrednej volebnej komisie, resp. zo Štatistického úradu, sme sa v nedeľu s niekoľkohodinovým predstihom dozvedeli, ako tento súboj skončil.

Veľké víťazstvo v malých voľbách. Európske voľby urobili z PS/Spolu jasného a suverénneho víťaza. S takým výsledkom a náskokom dokázala v posledných dvadsiatich rokoch vyhrávať stranícke voľby jedna jediná strana: Smer-SD.

Výsledok volieb sa preto interpretuje ako víťazstvo európanstva, liberalizmu a slušnosti. Lenže všetko nadšenie a hrdinské prívlastky by sme mali vydeliť tromi, pretože pri dvadsaťpercentnej účasti boli tieto voľby len tretinou veľkých, parlamentných volieb.

Poučenie pre skeptikov všetkého druhu. Na druhej strane, všetci porazení, ktorí dúfajú, že zdôrazňovaním malosti týchto volieb zmenšia význam víťazstva súperov a svoju vlastnú porážku, podceňujú dôležitú vec: že oni sami prispeli k nízkej účasti, lebo svojich voličov strašili tak úspešne, že nešli voliť.

Mnohí fanúšikovia Ľuboša Blahu, SNS, Sme rodiny či SaS uverili, že kvôli nefunkčnej, skazenej či kapitalistickej Európe sa ani neoplatí vstať z kresla. Je to tiež legitímny spôsob voľby, akurát že sa nepočíta v percentuálnych bodoch, ale nanajvýš v lajkoch na Facebooku. Ak kollárovci či blahovci nezmenia slovník, stane sa im to znovu.

Čo voľby, to personálne oslabenie PS. Víťazi však majú pred sebou tiež výzvy. Napríklad pre Progresívne Slovensko znamená úspech aj to, že za posledné tri mesiace prišli o troch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Európska únia

Newsfilter

Teraz najčítanejšie