Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O obhajobe kapitalizmu, ktorý dnes ukazuje svoju lepšiu tvár

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Týždenník The Economist je poctivý v tom, že keď prepukla finančná kríza v roku 2007, dlho a tvrdo kritizoval kapitalizmus za jeho štrukturálne zlyhania, banky za ich nezodpovednosť a vlády za ich nekompetentnosť.

Minulý týždeň však prišiel s obhajobou kapitalizmu, ktorému sa prekvapivo úspešne darí znižovať nezamestnanosť. Neustále ponosy na to, že ľudia strácajú kontrolu nad svojimi životmi, majú zle platenú prácu a žijú v obave, že moderné technológie ich pripravia o živobytie, sa ukazujú – prinajmenšom teraz – ako neopodstatnené.

„Kapitalizmus dáva prácu ľuďom oveľa rýchlejšie, než v nedávnej minulosti,“ píše. „Duch doby“, ktorý kapitalizmus obviňuje zo zbedačovania ľudstva, „stratil kontakt s dátami“. Tie sú totiž v rozpore s našimi pocitmi. V USA je nezamestnanosť na úrovni 3,6 % – najnižšia za pol storočie. To platí aj o rozvinutých štátoch združených v OECD, hoci s istou výnimkou Francúzska, Španielska a Talianska, aj tam sa však približuje k úrovni z roku 2005, keď bola mimoriadne nízka.

Príčiny tohto úspechu sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie