Denník N

Orbán uspel aj v karanténe, Macrona oslabili žlté vesty. Populisti však Brusel neovládli

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Francúzsky prezident nedokázal predbehnúť Le Penovú, zelení potvrdili nástup v Nemecku.

Európske voľby voličov zaujali, europarlament však čakajú ťažšie časy.

Aj tak sa dá interpretovať výsledok eurovolieb, o ktorých sa hovorilo, že sú najdôležitejšie za posledné desaťročia. Účasť sa odhaduje okolo 50 percent. Pred piatimi rokmi bola mierne nad 42 percent.

Viac ľudí, vyše 20 percent, prišlo voliť aj na Slovensku. Naposledy to bolo len 13 percent. Vo väčšine krajín uspeli veľké mainstreamové strany, vo viacerých krajinách výrazne narástli zelení, ale darilo sa aj nacionalistom, ktorí napríklad vyhrali vo Francúzsku.

Európsky parlament bude po druhých najväčších voľbách na svete (po Indii) určite rozdrobenejší. Stredoľavé aj stredopravé sily podľa Guardianu stratili 90 hlasov. Európska ľudová strana klesla z 221 mandátov na 177, eurosocialisti zo 191 na 147. To je menej ako väčšina 376 kresiel.

Ovládnutie europarlamentu populistami síce nenastalo, no dve tradične najväčšie skupiny v parlamente budú musieť hľadať nových spojencov medzi liberálmi a zelenými, ak sa budú chcieť vyhnúť vládnutiu s populistami.

Ak niekto rástol, tak to boli práve tieto skupiny. Podľa projekcie Politica majú liberáli spolu s Macronom 103 kresiel (+34), Salvini a jeho spojenci 71 (+35) a zelení 66 (+14).

„Politická budúcnosť EÚ nie je populistická, ani nepatrí establišmentu, nie je liberálna či iliberálna. Je fragmentovaná. V roku 2014 žilo 76 percent občanov Únie v krajinách, ktoré patria jednej alebo druhej veľkej politickej rodine. Dnes je tá proporcia len 38%,“ napísal Economist.

Silní zelení v Nemecku a Orbánova hegemónia

„Tieto výsledky nie sú to, v čo sme dúfali. Čakali sme lepšie,“ komentoval výsledky volieb do Európskeho parlamentu Manfred Weber v sídle nemeckej CDU.

Kandidát ľudovcov, najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente, na šéfa Európskej komisie tak zhodnotil voľby v Nemecku, kde CDU/CSU síce vyhrala s 28 percentami, ale v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami si pohoršila. Strana doteraz nemala menej ako 35 percent.

Naopak, skokanom volieb, a nielen v Nemecku, sa stali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Európska únia

Teraz najčítanejšie