Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O nevydarenom pokuse Ruska využiť sankcie Západu na rozvoj domácich firiem

Horiaci Suchoj 100. Foto - TASR
Horiaci Suchoj 100. Foto – TASR

Vladimir Putin sa pokúsil využiť ekonomické sankcie Západu na to, aby vybudoval ruskú ekonomiku schopnú konkurovať svetu, ktorá nebude závisieť len od príjmov z nerastných surovín. Lenže ako ukazuje príbeh lietadla Suchoj SuperJet 100, nedarí sa mu to. Príčin je viacero a analyzuje ich denník Financial Times.

Kremeľ poskytol v posledných rokoch ruským firmám veľkú finančnú podporu, aby sa sústredili na zlepšenie kvality a inováciu. Lietadlo Suchoj malo byť ukážkovým príkladom. Lenže nedávno zahynulo pri jeho páde 41 ľudí a ako sa ukázalo, nebola to vina pilota, ale výrobné nedostatky.

Investície za dve miliardy dolárov mali toto lietadlo urobiť konkurencieschopným vo svete. Až 80 % jeho súčiastok pochádza od zahraničných dodávateľov, vrátane štátov ako Francúzsko, Taliansko či USA. Napriek tomu má Suchoj problémy s odbytom.

Ruské aerolinky Aeroflot kúpili 50 strojov a ďalších 100 objednali do roku 2026, teraz je však tento kontrakt ohrozený vinou obáv, že lietadlo nie je dosť bezpečné. Firma UAC, ktorá Suchoj vyrába, plánovala predať 300 kusov, ale zatiaľ predala málo. Mexické aerolinky kúpili 22 kusov, ale väčšina z nich po katastrofe nelieta. Írske aerolinky CityJet odvolali plánovaný nákup.

Kremeľ poskytol ďalšie veľké sumy na inováciu Suchoja s cieľom znižiť svoju závislosť od zahraničných dodávateľov a pokračuje aj projekt ďalšieho lietadla, MC-21, napriek tomu, že viacerí zahraniční partneri odeň odstúpili.

Toto je v skratke príbeh neúspešného pokusu postaviť ruskú ekonomiku na domácich firmách. Jeden zo štrukturálnych problémov je ten, že ruská ekonomika je v princípe príliš

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie