Denník N

Newsfilter: Páčila by sa vám veľká koalícia? Fico a Danko už o jednej uvažujú

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Deň po eurovoľbách sa začala súťaž o víťaznú koalíciu. Absurdný zákon zobral KDH jeden mandát. Fico sa sťahuje a Jasaň sa vracia.

Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský


Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Začína sa sezóna veľkých koalícií

Strany PS a Spolu v pondelok oznámili, že pôjdu spolu aj do parlamentných volieb. Po ich výhre v sobotňajších eurovoľbách sa to zdá ako samozrejmosť, ale ak by ste sa ich lídrov na to spýtali napríklad v sobotu pred desiatou, istú odpoveď by ste nedostali.

Pred spočítaním hlasov v eurovoľbách chýbali straníkom z PS a Spolu potvrdenia dvoch podstatných podmienok dobrej koalície:

1. Spoločný výtlak kandidátky Spolu a PS je väčší, ako keby strany súťažili samy. Aj vďaka číslam z prieskumov sa predpokladalo, že to tak je, ale až sobotňajších 20 percent z toho urobilo fakt.

2. PS a Spolu sú vyrovnaní partneri, jeden na druhého výrazne nedopláca. Ako v každom vzťahu medzi ľuďmi, aj v koalícii PS a Spolu majú členovia PS tendenciu myslieť si, že oni sú tí užitočnejší, rovnako ako sú o tom istom, ale v opačnom garde presvedčení aj členovia Spolu.

V sobotu sa však prekrúžkovali dvaja členovia PS a dvaja členovia Spolu. Dokopy získali kandidáti Progresívneho Slovenska trochu viac krúžkov ako nominanti Spolu, rozdiel však nie je dramatický (164-tisíc verzus 119-tisíc).

PS a Spolu tak už môžu pripravovať konkrétny text dohody o povolebnej spolupráci a pokračovať v debate, či avizovaným číslom jeden na kandidátke bude Michal Truban alebo Miroslav Beblavý… alebo Andrej Kiska.

Predsedovia PS a Spolu v pondelok hneď po oznámení pokračovania koalície pozvali do spolupráce aj končiaceho prezidenta.

Samozrejme, neboli úplne konkrétni, len opakovali, že ak chce Kiska spájať, nech nejde do súťaže s vlastnou stranou samostatne, ale pripojí sa k nim dvom.

Kiska takú možnosť musí minimálne zvážiť. Pre politika jeho formátu je riskantné, aby založil stranu, ktorej by minimálne na začiatku hrozilo ponevieranie sa okolo päťpercentnej podpory.

Okrem toho musí Kiska vedieť, že k celkovému víťazstvu vo voľbách vedie cesta skôr cez väčšie koalície ako menšie sólo jazdy.

Zvlášť v situácii, keď nás pred parlamentnými voľbami čakajú možno ešte aj väčšie spájania.

Okrem koalície PS/Spolu, respektíve Kiska/PS/Spolu majú dobrý dôvod postaviť pred voľbami spoločnú kandidátku aj maďarské strany, kresťanské strany a torzo súčasnej koalície (Smer + SNS).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie