Denník N

Slovenská freediverka: Už si ani nepamätám, kedy som sa potápala v zátoke bez plastu

Freediverka Katarína Linczényiová sa venuje aj téme ochrany prírody. Na konci mája vystúpila na festivale Ekotopfilm – Envirofilm, kde prehovorila o znečistení životného prostredia. Foto – Veolia
Freediverka Katarína Linczényiová sa venuje aj téme ochrany prírody. Na konci mája vystúpila na festivale Ekotopfilm – Envirofilm, kde prehovorila o znečistení životného prostredia. Foto – Veolia

Ľudia považujú hlboký oceán za vzdialenú ríšu nedotknutú ľudskými zásahmi. No ide o obrovský omyl, vraví vedec.

Bývalý člen amerického námorníctva Victor Vescovo vytvoril na konci apríla svetový rekord, keď sa v ponorke v Mariánskej priekope dostal do hĺbky 10 927 metrov.

Týmto výkonom prekonal o 16 metrov predošlý rekord Jacqua Picarda a Dona Walsha z roku 1960.

Mariánska priekopa meria v najhlbšom mieste 10 994 metrov. Ak by z neho vyrastal Mount Everest, najvyššia hora sveta by bola stále viac ako dva kilometre pod morskou hladinou.

Plasty na dne Mariánskej priekopy

Vescovo v obrovskej hĺbke zrejme objavil nové druhy živočíchov, no zdá sa, že tam našiel aj plasty – igelitovú tašku a obaly od sladkostí.

Výskyt plastov na dne Mariánskej priekopy potvrdila už štúdia z konca minulého roku, publikovaná v časopise Marine Policy. Vedci analyzovali videá a fotografie z viac ako 5-tisíc hlbokomorských ponorov z rôznych častí sveta (vrátane Mariánskej priekopy) za ostatných 30 rokov a zistili, že najväčšiu časť odpadu tvorili plasty, hoci našli aj kovy, drevo, gumu či textílie. Až 89 percent plastov bolo na jedno použitie, ako je napríklad plastový riad.

Štúdia z februára tohto roku, ktorá vyšla v magazíne Royal Society Open Science, odhalila, že kôrovce z hlbokomorských priekop, vrátane tej Mariánskej, mali v tele mikroplasty. Ide o plasty menšie ako päť milimetrov. Vznikajú pri mechanickej degradácii materiálu, ktorý sa rozpadá na menšie časti.

Victor Vescovo hovorí, že na dne Mariánskej priekopy našiel plasty. Zdroj – YouTube/Guardian News

Toxické chemikálie

Mariánska priekopa je znečistená nielen plastmi, ale aj toxickými chemikáliami, dokonca v miere, ktorá prekračuje znečistenie najzamorenejších čínskych riek.

Štúdia, ktorá vyšla pred dvomi rokmi v časopise Nature, Ecology & Evolution, ukázala, že miestne kôrovce žijúce v hĺbke skoro 11 kilometrov obsahujú 50-krát viac polutantov (znečisťujúce látky) ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie