Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O stovkách ľudí, ktorým v Európe hrozí väzenie za to, že sa nedokážu nečinne prizerať ľudskému utrpeniu a pomáhajú imigrantom

Pochod utečencov z budapeštianskej stanice Keleti, september 2015. Foto N - Tomáš Benedikovič
Pochod utečencov z budapeštianskej stanice Keleti, september 2015. Foto N – Tomáš Benedikovič

Až sa raz budú písať európske dejiny súčasnej éry, ktorej znakom je okrem iného aj imigračná kríza, z budúceho odstupu možno do týchto dejín vojdú ako hrdinovia tí, ktorí imigrantov zachraňovali a doplatili na to. Za posledných päť rokov je takýchto ľudí najmenej 250, ale možno aj oveľa viac. Sú to ľudia, ktorým súdy v európskych štátoch dali už pokuty alebo ktorí čelia trestnému stíhaniu a prípadnému väzeniu za to, že pomáhali imigrantom.

Päť európskych novinárov zozbieralo všetky prípady, o ktorých získali informácie, a na webe Opendemocracy o nich uverejnili správu. Sú to zaujímavé príbehy zaujímavých ľudí.

Pred piatimi mesiacmi prišla do domu evanjelického pastora Christiana Hartunga a štyroch ďalších pastorov v Nemecku polícia, vzala im telefóny a zabavila korešpondenciu. Išlo o to, že títo pastori poskytli v kostoloch prístrešie imigrantom, lebo boli presvedčení, že sú v ohrození života.

Faktom je, že vo väčšine európskych štátov platí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie