Denník N

Začal sa správať ako splašený kôň. Príbeh speváka búra tabu o schizofrénii

Spevák Daniel Kapitán trpí schizofréniou zhruba dva roky. Foto – S&H Photography
Spevák Daniel Kapitán trpí schizofréniou zhruba dva roky. Foto – S&H Photography

Schizofrénia je závažná psychická porucha a trpí ňou zhruba percento populácie, na Slovensku teda okolo 50-tisíc ľudí.

Na 25-ročnom spevákovi Danielovi Kapitánovi známom zo zábavnej šou The Voice sa symptómy schizofrénie začali prejavovať pred dvomi rokmi.

„Začal sa správať ako splašený kôň. Predtým bol pokojnejší, no potom sa ako keby zrýchlil a bol hyperaktívny,“ hovorí o zmene spevákovho správania sestra Romana.

Keď sa spevák ešte neliečil, veľa tvoril, no podľa sestry sa nevedel príliš sústrediť a uzatváral sa do seba. Napokon sa sám rozhodol pre liečbu – na tri týždne ho hospitalizovali, stanovili mu diagnózu a nastavili lieky. Momentálne je stabilizovaný a lieky berie injekčne raz za mesiac.

Búrať predsudky o schizofrénii

Kapitán vystúpil tento týždeň na besede ku kampani „Neprežívaj. Ži“, ktorej cieľom je búrať predsudky o schizofrénii a upozorniť na význam dlhodobej liečby.

O svojej diagnóze však otvorene hovorí už dlhšie. „Chodia mi správy na sociálnych sieťach,“ vraví spevák o odkazoch, v ktorých sa mu fanúšikovia zdôverujú, že majú podobné psychické problémy a veľmi im pomáha, že sa k nim priznal.

„Vďaka Danielovi prestáva byť schizofrénia tabu. Ak by v Česku a na Slovensku presvedčil čo len jedného človeka, ktorý ho videl, aký je odvážny a spieva, aby nesedel doma a nehanbil sa za svoju schizofréniu, stálo by to za to. No ja som presvedčená, že takých ľudí je oveľa viac,“ povedala lekárka Ľubomíra Izáková o vplyve speváka, ktorý o svojej chorobe otvorene hovorí.

Doktorka je predsedníčkou Slovenskej psychiatrickej spoločnosti a hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre psychiatriu.

Foto – Adobestock

Halucinácie a bludy

Schizofrénia je závažná duševná porucha, ktorú v stave akútnej fázy sprevádzajú chorobné ataky, pri ktorých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie