Denník N

Newsfilter: Fico zisťuje, že na východe sú aspoň nespokojní smeráci

Snem Smeru. Foto N - Tomáš Benedikovič
Snem Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Expremiér takémuto vnútrostraníckemu tlaku ešte nečelil. 2. Prezidentka oznámila mená troch poradcov. 3. Šefčovič sa stal kandidátom na jedno dopoludnie.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Toto si už Pellegrini nevysedí

Zakladateľ Smeru Bohumil Hanzel, ďalší spoluzakladateľ Fedor Flašík a potom dlho nikto. Až oveľa neskôr bývalá krajská predsedníčka Renáta Kolenčíková, ohrdnutý poslanec Anton Martvoň a napokon ideológ strany a minister kultúry Marek Maďarič či ďalší zakladateľ a končiaci europoslanec Boris Zala. Na to, že Smer existuje už takmer dvadsať rokov, bolo tých vnútrostraníckych konfliktov prinajmenšom v porovnaní so zvyškom slovenských strán minimum. A aj tých pár nezhôd sa skončilo len núteným či dobrovoľným odchodom nespokojných jednotlivcov, maximálne malých skupiniek.

Ťažko povedať, ako sa to skončí teraz, no isté je, že niečo ako výzva časti okresných štruktúr, v ktorej žiadajú odchod Robertov Fica a Kaliňáka, zvolanie mimoriadneho snemu a apelujú na Petra Pellegriniho, aby sa uchádzal o post predsedu strany, by bola veľkou, ba prevratnou udalosťou aj v oveľa rozháranejších stranách ako v navonok monolitickom Smere.

Členovia Smeru z východného Slovenska píšu vedeniu strany aj o klesajúcom počte členov i voličov, o tom, že vedenie s nimi nekomunikuje, o neschopnosti postaviť sa ku kauzám či o frustrácii z minuloročnej dvojnásobnej vraždy a činnosti Kaliňákovej polície.

Neotrasiteľná pyramída. Znie to ako úplná banalita, veď všetko toto je známe aj človeku, ktorý spravodajstvo slovenských médií sleduje len sporadicky. No v Smere, ktorý doteraz pôsobil ako z politického sveta spred roku 1989, môže ísť o začiatok zemetrasenia.

Táto strana totiž prakticky od začiatku funguje monokraticky. Jediný líder sa obklopil lojálnymi ľuďmi a keď sa lojalita oslabila, títo ľudia skončili. V poslednom roku síce prišiel o post premiéra, ale svoju moc nad stranou ešte utužil. O tom, ako sa v Smere rozhoduje, sme sa dozvedali len veľmi pozvoľna, no isté je, že o všetkom dôležitom, dokonca aj o vystúpeniach na „pracovných snemoch“ sa rozhodovalo v centrále strany. A presne tam sa rozhodovalo aj o krajských či okresných vedeniach. Naopak to nefungovalo nikdy. Práve preto je až šokujúce, že sa členovia a funkcionári z okresov vôbec takto ozývajú.

Posledná nádej. Za normálnych okolností by vedenie Smeru zvolilo bežný postup: nespokojní členovia by skončili. Lenže normálne okolnosti v strane už dlho nepanujú.

Smer v sobotu oslabil vo štvrtých voľbách po sebe. Prvýkrát za pätnásť rokov vôbec nejaké stranícke voľby prehral. Preferencie má na historických minimách. Fico zjavne ťahá stranu na dno, no on ešte očividne nespracoval ani to, že už nie je premiérom. Dokonca sa hovorí, že sa niekdajší hegemón politickej scény, ktorý mal ešte pred štyrmi rokmi 83 poslancov, môže pred parlamentnými voľbami nejako spájať s SNS. Polícia už ide po krku aj niektorým podnikateľom s väzbami na Smer.

Takáto strana nie je zrelá na výmenu vedenia, takáto strana je už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie