Denník N

Budú po eurovoľbách padať vlády? Merkelovej budúcnosť je neistá, šancu cíti aj Salvini

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Výsledky eurovolieb by mohli ovplyvniť politickú situáciu vo viacerých štátoch.

Na Slovensku v eurovoľbách pohoreli koaličné strany: dve z nich nezískali ani mandát, Smer dosiahol najhorší volebný výsledok od roku 2002. Vládnym stranám sa však nedarilo ani v ďalších štátoch, napríklad britskí konzervatívci získali iba necelých 9 percent, prehrala aj rumunská Sociálnodemokratická strana či grécka Syriza.

Zatiaľ čo u nás to vyzerá tak, že budúcnosť koalície to nijako neovplyvní, vo viacerých európskych štátoch môžu mať eurovoľby výrazné dôsledky aj v domácej politike.

Grécky premiér Alexis Tsipras už vypísal predčasné parlamentné voľby. Jeho strana dostala 23,8 percenta hlasov, o 10 percent menej ako víťazná opozičná Nová demokracia (ND). Voľby budú 7. júla a ND bude aj v nich favoritom.

Z celoeurópskeho hľadiska sú však dôležitejšie dva štáty, v ktorých sa zatiaľ o možnosti predčasných volieb iba špekuluje – Taliansko a Nemecko.

Najväčší víťaz? Salvini

Taliansky vicepremiér Matteo Salvini patrí medzi najväčších víťazov eurovolieb. Platí to na európskej úrovni – jeho Liga má 28 europoslancov, vďaka čomu sa stala treťou najsilnejšou stranou v Európskom parlamente (po CDU/CSU a Brexit Party) -, ale aj doma.

Salvini po roku vlády s Hnutím piatich hviezd úplne prevalcoval svojho koaličného partnera. Karta sa doslova obrátila; vlani v marci Hnutie suverénne vyhralo parlamentné voľby, v ktorých získalo necelých 33 percent. Liga mala tesne nad 17 percent.

V nedeľu to bolo presne opačne. Salvini zdvojnásobil zisk svojej strany, druhý vicepremiér Luigi Di Maio a jeho hnutie sa prepadli na takmer polovicu svojho zisku z marca 2018 (17 percent) a skončili až tretí za Demokratickou stranou.

Salvini ďakuje voličom. V pozadí na poličke má šiltovku Make America Great Again aj fotku Putina

Di Maio sa nemôže upokojovať ani argumentom niektorých slovenských strán, ktoré zaznamenali slabší výsledok ako pred piatimi rokmi – že účasť bola vyššia a v absolútnych číslach majú aj tak viac hlasov. Hnutie piatich hviezd totiž v porovnaní s parlamentnými voľbami prišlo o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Angela Merkelová

Európska únia

Matteo Salvini

Teraz najčítanejšie