Denník N

Newsfilter: Uznesenie riadneho snemu Smeru-SD splníme

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Vedenie Smeru vzburu nevidí, Pellegrini preventívne ustupuje a Fico mlčí. 2. Kočner a ľudia okolo neho padajú ešte hlbšie. 3. Vláda schválila zálohovanie plastových fliaš a plechoviek.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Za Pellegriniho sa zatiaľ nepostavil ani on sám

List nespokojných členov a funkcionárov Smeru z Košického kraja, ktorý sme v utorok uverejnili, vyvolal reakciu na viacerých straníckych úrovniach. Ku kritike vedenia sa pridali aj niektorí ďalší nižšie postavení smeráci, krajskí predsedovia vyhlásili, že priestor na diskusiu v Smere vždy bol. A viacerí ministri za Smer, podobne ako europoslankyňa Monika Beňová (áno, už zase), pripustili, že v strane by mali diskutovať.

Ozaj, bude aj snem, ale zrejme nie predčasný, lež „riadny v skoršom termíne“.

Ficovo ticho, Pellegriniho preventívny ústup. Jediný potenciálny pretendent na predsednícku stoličku Peter Pellegrini sa vzbúrencov zastal, diskusiu uvítal a povedal, že Smer musí prejsť zásadnou reformou.

Poobede dokonca oznámil, že pre vnútropolitickú situáciu o deň odložil plánovanú cestu do Srbska. No ani teraz nepôsobil dojmom, že by šiel do boja, ako ho východniari vyzývajú. Naopak, defetisticky vyhlásil, že ak sa reforma nepodarí, „tak sa možno my osobne, ja s vami, stretávať nebudeme“.

Dve najsilnejšie smerácke figúry, Robert Kaliňák i Robert Fico, ktorých v spomínanom liste vyzývajú na odstúpenie zo straníckych funkcií, zatiaľ mlčia. Respektíve verejne zatiaľ žiadne stanovisko nezaujali. To je celkom pochopiteľné, pretože doteraz boli zvyknutí, že na verejnosť z vnútrostraníckych diskusií preniklo len to, čo sami dovolili.

Pri pohľade na silu vzbúrencov, skôr opatrné ako odbojné reči vyšších kádrov či veľký záujem spomínanej dvojice udržať sa vo vedení strany možno predpokladať, že sa situáciu pokúsia vyriešiť tak ako doteraz. Lenže výsledok môže byť oveľa menej istý.

Nezáujem a hanba. Pri všetkej úcte, podpisová akcia Za slušné Slovensko, vyzývajúca Robertov, aby odstúpili, k zmene v Smere nijako neprispeje. Aj z listov nespokojných straníkov vyplýva, že ide o záležitosť, ktorú chcú riešiť v rámci Smeru. A keď Fico s Kaliňákom prežili v straníckych funkciách minulý rok, jedna ďalšia petícia ich nerozhodí.

Oveľa dôležitejšie sú výčitky, aké politicky nebohému generálnemu manažérovi strany Viktorovi Stromčekovi adresoval predseda okresnej organizácie strany Košice IV Milan Géci. Ten píše o nezáujme členov, o hanbe, ktorú cítia, o rozdielnom videní vládnych opatrení z Bratislavy a z regiónov. Spomína prehru v županských voľbách, Lajčáka, ktorý Smer prekukol, i Šefčoviča, ktorý mu naletel.

Hlavne diskutujme. Lenže aj keby list nespokojného okresného tajomníka, pre ktorého zostáva Fico „i naďalej absolútnou straníckou modlou“, podobne ako listy iných košických smerákov z okolia europoslankyne Moniky Smolkovej, vyjadroval pocity oveľa väčšej časti členskej základne a funkcionárov strany, stále o nich nič nevieme.

Preto je naďalej relevantnejšie to, čo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie