Denník N

Fico už nie je tým, kým býval, uzavrel sa do seba a je stále ďalej od strany

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako sa zmenil Robert Fico a jeho strana od minulého roka? Obmedzil komunikáciu a ani ľudia z vedenia strany netušia, kde sa nachádza po prehratých eurovoľbách.

Bolo to v marci 2012, keď sa Robert Fico v bielej košeli a rifliach vznášal v centrále Smeru na rukách spolustraníkov zo Smeru po najväčšom víťazstve jeho života. Sebe zabezpečil miesto premiéra, blízkym kolegom všetky posty vo vláde a v Národnej rade 83 miest pre poslancov jeho strany.

Fico bol pre kolegov zo strany človekom, ku ktorému sa dalo dostať až na dotyk a normálne sa s ním porozprávať, s Renátou Zmajkovičovou si napríklad počas volebnej noci aj zatancoval a pred novinármi hovoril, že teraz musia byť pokorní a on sa pokúsi s médiami dobre vychádzať.

Je máj 2019 a verejnosť a ani bežní členovia Smeru nevedia, kde vlastne Robert Fico po porážke v eurovoľbách je a čo si myslí. Členské organizácie Smeru sa márne domáhajú stretnutí s vedením strany.

Novinárov Fico buď ignoruje, alebo ich označuje za najväčších škodcov spoločnosti, ktorí sú horší ako sto kubánskych tornád. Zmajkovičová už nie je v parlamente a píše o Ficovom Smere zatrpknuté statusy na Facebook. A expremiér je v izolácii, ktorej sa vystavil dobrovoľne a sám.

Pocit krivdy

Komunikoval Fico s vedením strany o situácii v Košiciach, kde sa búria členovia a funkcionári? Pýtali sme sa na to ľudí, ktorí majú detailné informácie o dianí vo vedení Smeru.

V centrále strany v bratislavskom Ružinove je teraz zvyčajne prázdno a pomerne pusto. Kým pred niekoľkými rokmi cez ňu denne prešli desiatky ľudí, teraz tam zvykne byť Fico, jeho sekretárka, ochrankári, hovorca a zopár úradníkov. Občas sa v budove na Súmračnej objaví Ficov dôverník Robert Kaliňák či poradca Erik Tomáš.

Občas v nej prespí aj Fico, ktorý má vedľa svojej kancelárie malý byt. Z luxusného bytu v Bonaparte, ktorý patril daňovému podvodníkovi Ladislavovi Bašternákovi, sa už onedlho bude musieť definitívne vysťahovať. Predseda strany si teraz, vo svojich 54 rokoch, musí hľadať nové bývanie.

„Je rezignovaný a uzavretý. Má pocit obrovskej ukrivdenosti, pocit, že ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Smer

Teraz najčítanejšie