Denník N

Nikdy nebol vo vláde, teraz chce kľúčový post v EÚ. Weber rozdelil lídrov Únie

Kandidát ľudovcov na post predsedu Európskej komisie Manfred Weber. Foto - TASR/AP
Kandidát ľudovcov na post predsedu Európskej komisie Manfred Weber. Foto – TASR/AP

Mal by mať skúsenosti z tej vlády alebo z Európskej komisie. Okrem toho by mal byť veľmi charizmatický, kreatívny a kompetentný. Tak si Emmanuel Macron predstavuje nového predsedu Európskej komisie.

Francúzsky prezident tak nepriamo dal najavo, že v tomto súboji nepočíta s najväčším favoritom, Nemcom Manfredom Weberom.

Weber síce má dlhoročné skúsenosti z európskej politiky, no doma to dotiahol najďalej do bavorského krajinského snemu. Nikdy nebol celoštátnym poslancom, ministrom ani štátnym tajomníkom. Čo je možno ešte dôležitejšie, na európskej úrovni zastupuje Európsku ľudovú stranu (EPP), ktorá dlhodobo v Únii dominuje.

Macron patrí medzi politikov, ktorí chcú túto dominanciu zlomiť. Nebojí sa ani konfrontácie s Angelou Merkelovou, ktorá Webera podporuje. A kto je vlastne muž, ktorý rozdelil európskych lídrov?

Chce vrátiť EÚ medzi ľudí

Silná, demokratická a bezpečná Európa. Tak znie základné heslo Manfreda Webera. Skrýva sa za ním napríklad prísnejšia kontrola vonkajších hraníc a tvrdší postoj k migrantom založený aj na aktívnejších vzťahoch s Afrikou či koniec prístupových rokovaní s Tureckom.

Okrem toho by chcel, aby sa Komisia aj celá Únia znovu priblížili ľuďom a aby mal Európsky parlament väčšiu váhu. „Európa by nemala byť iba inštitúciou, ktorá sa stará o legislatívu a rozdeľovanie peňazí,“ povedal vlani pre Politico.

K europarlamentu má Weber veľmi silné väzby. Nemecko, konkrétne bavorských kresťanských demokratov (CSU), v ňom zastupuje od roku 2004, od roku 2014 je lídrom EPP v europarlamente.

Aj to jeden z dôvodov, prečo je v Nemecku menej známy ako v Bruseli. Keď sa mesiac pred eurovoľbami robil prieskum o tom, či Nemci poznajú svojho kandidáta na šéfa Komisie, áno povedal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Teraz najčítanejšie