Denník N

Horolezec: Na Evereste je zápcha už 20 rokov. Trúfne si hocikto, niektorí si nevedia ani obuť mačky

Fotka z 22. mája, na Evereste (8848 m) sa tlačia stovky lezcov. Túto sezónu zomrelo na najvyššej hore sveta už 11 ľudí. Foto – AP
Fotka z 22. mája, na Evereste (8848 m) sa tlačia stovky lezcov. Túto sezónu zomrelo na najvyššej hore sveta už 11 ľudí. Foto – AP

Medzi výstupmi dnešných turistov a prvým výstupom na Everest, ktorý spravili v roku 1953 Edmund Hillary a Tenzing Norgay, je taký rozdiel, ako ísť Tour de France na bicykli alebo na motorke, vraví výškový horolezec Michal Gabriž.

Michal Gabriž (1977) je výškový horolezec. Zúčastnil sa siedmich expedícií do nepálskych Himalájí a Pamíru a viackrát liezol v okolí Mount Everestu, hoci na hore zatiaľ nebol. „Na kopci sa stáva všeličo a v takých chvíľach sa ukazuje, čo ste za človeka,“ vraví Gabriž o etických dilemách na kopci.

Čo hovoríte na záber z 22. mája, na ktorom je dlhý rad niekoľko stoviek ľudí, ako idú na vrchol Everestu? 

Nie je to po prvý ani druhý raz, čo som niečo také videl. Na Evereste je zápcha už 20 rokov. Základný tábor sa tiahne niekoľko kilometrov a má tisíce stanov. 381 povolení, ktoré v Nepále vydali na túto sezónu, znamená 381 turistov, no ku každému z nich treba pripočítať minimálne dvoch šerpov (Šerpovia sú aj etnikum, z ktorého sa regrutujú sprievodcovia/nosiči – pozn. red.). Everest je síce dosť veľký na to, aby sa na ňom stratilo tisíc ľudí, no problém nastáva pri vrcholovom útoku od 8-tisíc metrov vyššie. Na vrchole fúka 200- aj 300-kilometrový vietor a býva strašná zima, preto musíte využiť vhodné okná na výstup, keď je vyhovujúce počasie. To spôsobuje, že sa pod vrcholom nahustia stovky ľudí.

Rovná plocha vrcholu Everestu je veľká ako dva stoly na stolný tenis a údajne sa na nej tlačí 15 aj 20 ľudí naraz.

Stáva sa, že na Everest vystúpi za deň aj 400 ľudí. Je to šialenstvo a nečakajte žiadnu romantiku. Aby ste sa dostali úplne hore, musíte čakať dve aj tri hodiny v rade.

Pripísali by ste niektoré z jedenástich tohtoročných úmrtí na Evereste nadmernému preplneniu?

Určite áno. Ostatní lezci vás spomaľujú. Na vrchol sa vyráža okolo desiatej večer alebo o polnoci a výstup a zostup do štvrtého výškového tábora trvá asi dvadsať hodín. Na finálnom výstupe na Evereste sa otáča najneskôr o druhej poobede. Nezáleží, či ste pod vrcholom 500 alebo 50 metrov. Musíte sa otočiť, aby ste sa do tmy vrátili do štvrtého tábora. Keď sa zotmie, prichádza vietor a dramaticky klesá teplota aj na mínus 40 stupňov Celzia. Ak je silný vietor, pocitovo je príšerná zima. Prichádza obrovská únava, hrozia vám omrzliny a riskujete, že sa stratíte. Čím je výstup dlhší, riziko úrazu či smrti astronomicky stúpa. Človek by mal v zóne nad 8-tisíc metrov stráviť hodiny, nie dni. Vo vysokých horách platí, že rýchlosť je bezpečnosť.

Čo mi hrozí, ak by som bol vo výške nad 8-tisíc metrov príliš dlho?

V takej výške dochádza ku katabolizmu a vaše telo sa nevie vyživiť. Nedokážete mu dodať dostatok energie a umiera. Denne strácate až kilo svalovej hmoty. Druhým problémom je hypoxia, keď máte nedostatok kyslíka. Váš mozog robí chyby. Hovorí sa, že čo sa týka vnímania a posudzovania rizík, ste v stave asi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie