Denník N

Najhoršiu nehodu lode v Maďarsku komunistický režim utajil

Potopená loď Pajtás na Balatone. Foto - balatonfuredma.hu
Potopená loď Pajtás na Balatone. Foto – balatonfuredma.hu

Prevrátenie výletnej lode Pajtás na Balatone neprežilo najmenej 23 ľudí, medzi obeťami bolo veľa detí.

Potopenie výletnej lode Hableány (Morská panna) na Dunaji uprostred Budapešti má zatiaľ sedem potvrdených obetí, 21 ľudí je stále nezvestných. Ak sa potvrdia obavy, že všetci sú mŕtvi, bude to najhoršia lodná katastrofa v dejinách Maďarska.

Zatiaľ však tento smutný rekord patrí potopeniu inej lode, pri ktorom zomrelo najmenej 23, podľa iných správ až 27 osôb. Okrúhle 65. výročie katastrofy lode Pajtás (Kamarát) si Maďarsko paradoxne pripomenulo vo štvrtok, deň po potopení lode Hableány.

Statočný kurič

30. mája 1954 sa na Balatone s predstihom oslavoval Medzinárodný deň detí. Parník Pajtás vyplával doobeda zo známeho rekreačného strediska Balatonfüred na severovýchodnom brehu jazera. Na palube mal asi 180 cestujúcich a šesťčlennú posádku. Sotva loď vyplávala, veľká časť cestujúcich sa nahrnula na jej ľavý bok, aby sa mohla pozrieť na štart práve sa začínajúcich pretekov plachetníc.

Keď sa preto loď nebezpečne naklonila, vystrašení cestujúci utekali najprv na opačnú stranu paluby a potom zase späť, čím nestabilné plavidlo úplne rozkývali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie