Denník N

Sedem pohľadov: Lašák, Nvotová a ďalší hovoria, čo je na Rusku dobré a zlé

Moskva. Foto - Fotolia
Moskva. Foto – Fotolia

Žili alebo žijú v Rusku a hovoria, čo sa im tam páči a čo nie. Sedem pohľadov na Rusko, sedem pokusov povedať, čo by sme sa od Ruska mohli naučiť.

O Rusku píšeme každý deň. Väčšinou o prezidentovi Vladimirovi Putinovi a jeho politike, ktorú označujeme za autoritársku. Opakujeme, že ruská propaganda zasahuje aj k nám, a odhaľujeme jej nebezpečné podoby.

Rusko je v posledných mesiacoch zaslúžene symbolom agresie, vojny a neúcty k demokracii. Rusko je krajinou, ktorá si ukrojila Krym a rozpútala vojnu na Ukrajine. Napriek tomu sa oplatí hľadať aj to, čo je na Rusku dobré. Opýtali sme sa ľudí, ktorí v Rusku žijú alebo žili, čo sa im tam páči. Čo považujú za najväčší problém dnešného Ruska a čo by sme sa mohli od nich naučiť?

 

Karel Hirman: Rusi by nás mohli učiť húževnatosti

energetický analytik, v Rusku študoval na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia, pravidelne sa tam vraciahirman

Na rozsiahlom území Ruska žijú desiatky národov a národností, ktoré často vyznávajú iné náboženstvá a uchovali si iné zvyky. Ak k tomu prirátam pomerne masívny prílev migrantov najmä z územia exsovietskej Strednej Ázie a už aj Číny, tak Rusko predstavuje skutočne pestrú mozaiku. Napriek tomu a napriek určitým výnimkám sa tam stále udržiava pomerne pokojné spolunažívanie.
Rusko však opakuje chyby svojej histórie. Selektívne zabúda alebo dokonca prekrúca časti svojich dejín a na uplatňovanie moci hlavne proti svojim občanom, ale aj susedom využíva rovnaké nástroje ako v minulosti.

Od obyčajných ľudí by sme si mohli vziať za príklad ich húževnatosť a vlastenectvo. Od Kremľa možno spôsob, akým vo svoj prospech využíva hlúposť, naivitu a slabosti svojich súperov.

 

Ján Lašák: Zlé sme si zobrali, s dobrým je problém

hokejista, dva a pol roka žil v Chabarovsku a v Moskvelasak

Na dnešnom Rusku sa mi páči to, ako sa vyvíja. Rusko spred desiatich rokov bolo úplne iné, aké je teraz. Menia sa mestá, ich centrá, hotely sa zlepšili. Z hľadiska hokeja sa menia zimné štadióny. Rusi sú veľmi chladný národ, ale keď som ich spoznal bližšie, tak sú veľmi dobrí, hlavne ľudsky. Čím ďalej na východ, tým je to lepšie, ja som bol v Chabarovsku.

Naopak, najväčší problém je amaterizmus, ktorý tam vládne. V hokeji majú obrovské peniaze a 80 percent ľudí, čo robí hokej, sú amatéri, ktorí nemajú šajnu, ako sa to má robiť.

Všetko zlé sme si z Ruska zobrali, ale čo dobré by sme si mohli vziať, to je veľmi dobrá otázka. Nič mi nenapadá. Môžem však povedať, že v Chabarovsku bola úplne nová krásna poliklinika. Podobne aj v Moskve. Čiže príklady si môžeme brať z niektorých nemocníc. Ale podčiarkujem slovo niektorých.

V Rusku by som žiť nechcel. Ale to nie je otázka, či sa mi tam páči, alebo nie. Ja by som chcel žiť len na Slovensku, aj keď momentálne bývam v Česku. Rovnako by som nechcel žiť ani v Amerike.

 

Anastasia Sevastjanová: Sladkosti a odvážni ľudia

ruská blogerka a študentka, ktorá žije s rodičmi v Prievidzi, vlani maturovala v Moskve, kde sa narodila. Chystá sa študovať filmovú dokumentaristiku na VŠMU v Bratislaveanastasia-sevastyanova

To, čo sa mi najviac páči na Rusku, je niekedy aj jeho veľké negatívum.

Na jednom území žije množstvo národov a kultúr, vďaka čomu je práve kultúrou krajina veľmi bohatá. Nevýhoda je zas v tom, že tieto kultúry sú až príliš odlišné a niekedy nevedia spolupracovať a rešpektovať sa navzájom.

Milujem ruskú literatúru, hoci najmä tých, ktorí v Rusku nežili, ako Michaila Bulgakova a jeho Majstra a Margarétu či Lolitu od Vladimira Nabokova. Neviem si predstaviť, že by som sa už nemohla dostať k ruským sladkostiam, a rovnako by mi chýbala aj ruská hudba ako Diana Arbenina a skupina Leningrad. Arbeninu pre jej naozaj poetické a zmysluplné texty (čo ruskej hudbe veľmi chýba) a Leningrad jednoducho za to, že sú takí trafení, ako sú, a dokážu veľmi jednoducho vystihnúť naozaj zložitú skutočnosť.

Obdivujem odhodlaných ruských ľudí, ktorí sa aj v dnešnej situácii neboja povedať svoj názor.

V Rusku by som asi nedokázala žiť. Prečo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie