Denník N

Krajinná architektka Hudeková: Bratislava nebude ako Stredomorie, vtrhnú sem extrémy

ilustrácia – Adobe Stock
ilustrácia – Adobe Stock

Na tento rozhovor som sa priviezol autom a urobil som chybu, moje auto v ten deň vypustilo 2,8 kilogramu emisií oxidu uhličitého, prešiel som ním 24 kilometrov (emisie vášho auta si vypočítate tu). Aj Zuzana Hudeková neskôr počas rozhovoru priznala, že v ten upršaný deň dorazila do práce autom, hoci inak jazdí na bicykli. Hovorí, že v meste by sme na autá mali radšej zabudnúť. V rozhovore rozpráva aj o tom:

  • ako pripraviť mestá a sídliská na klimatickú krízu a ktoré časti Bratislavy zasiahne najviac;
  • ako veľké stavby ohrozujú podzemné vody a ako mesto zmení štvrť vysokých veží;
  • a radí, čo zmeniť pri nákupoch, ako chladiť bez klimatizácie a ako aj v bytovke zachytiť dažďovú vodu či znovu využiť vodu zo sprchy.

Ako sa zmení Bratislava do 20 – 30 rokov, ak neurobíme nič zásadné?

Keď som pred piatimi rokmi videla prvýkrát prezentáciu klimatológa Jozefa Pecha, došlo mi, že by sme z toho mali byť poriadne vystresovaní. A odvtedy sa to pre nás stále len zhoršuje. Podobne by sme mali spozornieť, keď na nás teraz apeluje Greta Thunbergová. Je to naozaj zlé.

Ako zlé? Aká bude Bratislava?

Letá budú extrémne horúce a suché. Doteraz sme mali v lete okolo 15 extrémnych dní. Vlani sme už mali 21 extrémnych dní a to ešte za sebou, nemáte ani chvíľu na vydýchnutie. Scenáre ukazujú 30 až 50 dní – počas celého leta cez deň nad 35 stupňov a v noci teplota neklesne pod 25 °C. Do toho by malo byť sucho. Vegetácia, ktorá by nám mala v mestách pomáhať utvárať mikroklímu, bude sama bojovať o prežitie.

Čo sa stane, keď stromy v meste budú bojovať o prežitie?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Bratislava

Klimatická zmena

Rozhovory

Teraz najčítanejšie