Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O obavách Angely Merkelovej, že svetu hrozí ďalšia tridsaťročná vojna

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ak nemecká kancelárka Angela Merkelová dokončí svoje funkčné obdobie v roku 2021, vyrovná sa v jeho dĺžke (15 rokov) veľkým nemeckým povojnovým politikom Konradovi Adenaureovi a Helmutovi Kohlovi. Ale už dnes je političkou s najhlbším pohľadom na svet. Zažila troch amerických a štyroch francúzskych prezidentov, zúčastnila sa 13 svetových a 70 európskych samitov. Čo sa týka skúseností v politike, nikto sa jej dnes nemôže rovnať. Keby chcela, mohla by, samozrejme, pokračovať – napríklad ako prezidentka EÚ. Ale ona nechce.

A týždenník Der Spiegel si v jej veľkom profile kladie otázku, či Merkelová ku koncu svojej kariéry príde ešte s nejakou veľkou ideou, či sa ešte pokúsi o záchranu sveta, ktorého budúcnosť vidí kancelárka veľmi čierno. A autor textu René Pfister si myslí, že sa už o nič veľké nepokúsi.

Pozoruhodné v tomto texte sú mnohé detaily z jej politického života, o ktorých verejnosť vedela len veľmi málo. Napríklad, že v roku 2016 už chcela z politiky odísť, ale pokračovať sa rozhodla po tom, čo bol Donald Trump 8. novembra zvolený za amerického prezidenta.

O osem dní neskôr ju navštívil končiaci prezident Barack Obama a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Komentáre

Teraz najčítanejšie