Denník N

Umelá inteligencia preniká aj do medicíny. Mach so Šebestovou šli príkladom

Ilustrácia - Fedor Pichanič
Ilustrácia – Fedor Pichanič

Technológie môžu v budúcnosti zastúpiť pomoc psychiatra alebo psychológa. Ak práve nebudú naporúdzi, pomôže virtuálny priateľ – síce umelý, ale inteligentný a empatický.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Pamätáte sa na večerníčkový seriál o Machovi a Šebestovej? Mali čarovné slúchadlo, ktoré im plnilo všetky priania. V jednom diele chceli ísť na výlet so svojím spolužiakom, ktorý však dostal angínu a musel ostať doma. Machovi a Šebestovej bolo ľúto, že nemôže ísť s nimi, tak dostali nápad.

Pošepkali do slúchadla, že chcú byť práve takí veľkí, aby ich bolo vidno iba mikroskopom, a vyzbrojení nanovidličkami si to potom rozdali s bacilmi priamo na kamarátových mandliach. Raz-dva bol zdravý a na výlet, pravdaže, išiel. Mach a Šebestová v tejto časti predstavovali živých autonómnych mikrozáchranárov.

Takmer 40 rokov po premiére tejto rozprávky sa zdá, že vizionárske dielo Miloša Macourka a Adolfa Borna, ktoré sme vtedy ako deti vnímali iba ako fantastiku, sa stáva realitou. Prácu Macha a Šebestovej, teda živej inteligencie, však prevzala umelá inteligencia – mikroroboty.

Ako v počítačovej hre

Biomedicínski inžinieri – to sú tí, čo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie