Denník N

Tento Príbeh služobníčky by mohol byť posledným. Trikrát a dosť, želajú si utrápení kritici

Nová séria štartuje 5. júna, videli sme jej prvé tri diely.

Kostým sa volal Udatná červená služobníčka, v eshope s oblečením Yandl zaň pýtali 64 dolárov a okrem plášťa a bieleho čepca pozostával z vyzývavej minisukne, sieťovaných pančúch a vysokých opätkov.

Mala to byť vtipná akcia pred Halloweenom, ale ako zistil predajca sexi spodnej bielizne, nebola to úplne najšťastnejšia ponuka.

„Nečítali knihu, nevideli seriál? Nevedia, čo tento odev znamená?“ tweetoval rozčúlený zákazník.

Podľa neho a množstva ďalších reakcií bolo vrcholne nevhodným nápadom sexualizovať uniformy hrdiniek z amerického sci-fi seriálu Príbeh služobníčky, v ktorom ženy v blízkej budúcnosti budú slúžiť ako sexuálne otrokyne a v tomto odeve ich páni rituálne znásilňujú.

Výrobca sa bránil tým, že kostým predstavoval odpoveď na svet, kde ženy žiadne práva nemajú. „Naša firma vždy dbala na rovnoprávnosť žien a vôbec rodov. Kostým sa však stal symbolom útlaku a nie oslobodenia žien. Bolo to nešťastné a nebol to zámer,“ ospravedlnila sa a stiahla odev z predaja.

Firma síce urobila chybu, ale keby kostým zo seriálu ponúkala v sekcii doplnky pre demonštrantov, nebol by to žiaden škandál. Ak dnes niekde aktivistky a aktivisti potrebujú dať najavo nesúhlas s politikou „návratu k tradičným hodnotám“, oblečú sa do kostýmov služobníčiek, ktorý sa stal globálne zrozumiteľným symbolom.

V júli 2018 protestovali proti kotlebovskému zákonu na sprísnenie interrupcií očepčené služobníčky aj v slovenskom parlamente.

Dystopický seriál, v ktorom vládu v USA prevezmú ultrakonzervatívne elity, ktoré krajinu premenujú na biblický Gileád a nastolia totalitné zriadenie s prvkami stredoveku a 21. storočia, popkultúru presahuje.

Tento týždeň streamovacia služba Hulu spúšťa ďalšie epizódy. Tri z nich sme si mohli pozrieť. Aké sú?

Frustrujúce rozhodnutie

Druhá séria sa končila nečakaným zvratom.

Hrdinke June

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie