Denník N

Rebelka v Smere Smolková: Fica nechceme defenestrovať, sme za pokojnú výmenu

Foto pre N – Viktor Zamborský
Foto pre N – Viktor Zamborský

Končiaca europoslankyňa a okresná šéfka Smeru v Košiciach Monika Smolková si myslí, že väčšina členov Smeru chce vymeniť Roberta Fica. Podľa nej by mal sám ustúpiť a nominovať za predsedu Petra Pellegriniho.

V rozhovore s Monikou Smolkovou si prečítate:

  • odkedy sa Robert Fico začal odvracať od regionálnych straníckych štruktúr
  • ako ju Robert Kaliňák vyradil z kandidátky do eurovolieb
  • kedy sa ako okresná predsedníčka Smeru stretla s predsedom strany
  • ako by mala vyzerať výmena predsedu

Čo sa teraz deje v Smere?

Zatiaľ nič, je taká váhavá atmosféra. Na môj list, ktorý je verejne dostupný, som dostala veľa pozitívnych reakcií, ale len štyri negatívne. Neviem však, čo chodí na ústredie, lebo odtiaľ nemám informácie. Tie pozitívne ohlasy, ktoré som dostala, mi poslali aj ľudia, ktorí majú vysoké postavenie v spoločenskom rebríčku – ozvali sa mi bývalí rektori, dekani. Ozvali sa mi študenti, ktorí boli na mojich besedách, ale aj starostovia. Podporujú ma členovia Jednoty dôchodcov a mnohí ďalší. Všetkým odporúčam, aby svoje pozitívne reakcie nasmerovali na stranícku pôdu.

Odkiaľ boli tie štyri negatívne reakcie a čo obsahovali?

Boli písané ako cez kopirák. Neboli vulgárne, ale boli argumentačné. Poslali ich ľudia, ktorí sa neidentifikovali ako členovia, ale skôr ako sympatizanti. Písali o tom, že si Smer bez Roberta Fica nedokážu predstaviť. Neberiem im ich názor. Robert Fico toho pre Smer aj Slovensko skutočne veľa urobil. Treba to oceniť a poďakovať mu.

Minulý rok však prišli udalosti, ktoré ukázali, ako na ministerstve vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka narastali, kopili sa a neriešili sa niektoré veci. Vynieslo to Kočnera do beztrestnosti a urobilo to z neho „poloboha“. Teraz si treba priznať, že sa urobili chyby. Treba prehodiť výhybku a očistiť sa od ľudí,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Smer

Teraz najčítanejšie