Denník N

Muskove satelity zmenia nočnú oblohu. Zo Slovenska ich bude vidieť ráno a večer, vraví vedec

Pohľad na satelity tesne pred tým, ako ich raketa 24. mája vypustila na obežnú dráhu Zeme. Foto – SpaceX
Pohľad na satelity tesne pred tým, ako ich raketa 24. mája vypustila na obežnú dráhu Zeme. Foto – SpaceX

Keď bude sieť Starlink v roku 2025 kompletná, satelity vo výške 550 kilometrov budú viditeľné z každého miesta Zeme, večer a nad ránom.

Spoločnosť SpaceX vypustila 24. mája do vesmíru prvú várku 60 satelitov, a začala tak budovať projekt satelitnej siete Starlink.

Určená je na poskytovanie vysokorýchlostného internetu kdekoľvek na Zemi.

Do roku 2025 by malo sústavu družíc tvoriť až 12-tisíc zariadení, ktoré budú Zem obiehať vo dvoch výškových režimoch, 550 a 1100 kilometrov nad povrchom.

„Vesmírny vlak“

Od 50. rokov minulého storočia vypustilo ľudstvo na obežnú dráhu Zeme celkovo 5-tisíc umelých družíc, z toho niečo cez dve tisícky stále fungujú. Zhruba polovica z nich patrí USA, Číne a Rusku.

„Ak všetko pôjde dobre, myslím si, že do roka, možno dvoch rokov, bude mať SpaceX na orbite viac satelitov ako všetky štáty dohromady,“ povedal zakladateľ a šéf SpaceX Elon Musk o ambicióznom pláne.

Menej ako 24 hodín po vypustení satelitov na obežnú dráhu Zeme zachytil archeológ a amatérsky astronóm Marco Langbroek sústavu družíc nad Holandskom. Útvar pripomínal „vesmírny vlak“ a ľudia, ktorí o Starlinku nevedeli, sa na konci mája ozývali planetáriám a observatóriám s hlásaniami o UFO. Momentálne sa od seba satelity vzďaľujú, takže vesmírny vlak nepripomínajú.

Satelity boli viditeľné aj z územia Slovenska (predpovede preletov sú dostupné na Heavens-above.com, zadať treba súradnice pozorovacieho miesta).

Satelity Starlink pripomínali vláčik. Zdroj – YouTube/VideoFromSpace

Ako sa zmení vzhľad oblohy?

Na prvých záberoch z mája bol „vesmírny vlak“ satelitov jasný ako Polárka, píše denník The New York Times. Hoci v SpaceX upokojujú, že na vyšších obežných dráhach nebudú satelity toľko svietiť, niektorí varujú, že počas letných nocí ich uvidíme aj voľným okom.

Astronóm Tyler Nordgren pre The New York Times preto uviedol, že technológia „má potenciál zmeniť vzhľad oblohy“. Čo je dobré pre súkromnú spoločnosť, ktorá v projekte vidí obchodnú príležitosť, nemusí byť dobré pre pozorovateľov oblohy, ktorí sa obávajú, že vesmír už nebude „oblasťou určenou pre celé ľudstvo“, ako sa píše v medzinárodnej Kozmickej zmluve z roku 1967.

Podľa českého astronóma Petra Horálka sa môžeme rozlúčiť s romantickými súmrakmi, keď sa na oblohe postupne objavujú hviezdy. „Nebo bude pripomínať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Technológie

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie