Denník N

Ukrajinský analytik: Vojna s Ruskom sa skončí, až keď prezident Putin zomrie

Mychajlo Samus. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek
Mychajlo Samus. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

Vyčkávať a nerobiť prudké pohyby. To radí novému ukrajinskému prezidentovi bezpečnostný analytik Mychajlo Samus. Potom Ukrajina vyhrá vojnu s Ruskom.

Výmena okupovaného Krymu za mier na Donbase nie je za dobré riešenie, tvrdí analytik Mychajlo Samus. Expert kyjevského Centra pre výskum armády, konverzie a odzbrojenia v rozhovore pre český Deník N vysvetľuje, prečo Nord Stream 2 považuje za pascu, ktorú na Vladimira Putina prichystala Európska únia. Ruský prezident podľa neho doplatí aj na anexiu Krymu.

Čisto hypoteticky: existuje rýchle, vojenské riešenie situácie na Donbase?

Ukrajinská armáda je schopná dnes obsadiť Donbas za dva až štyri dni. Nevieme však, ako by reagovalo Rusko. Najskôr asi asymetricky. Zrejme by nezaútočili po súši. Udreli by zo vzduchu, napríklad na mestá ako Charkov, Odesa alebo aj Kyjev. Toto nebezpečenstvo tu existuje.

Je na otvorený konflikt Moskva pripravená?

K ukrajinskej hranici stiahli obrovské množstvo vojsk – vybudovali tri nové divízie. Stojí tam 1. tanková armáda, 20. armáda, 8. armáda – to všetko sú nové vojenské zoskupenia. Zhruba stotisíc vojakov je pripravených na boj. K tomu majú tisíc lietadiel. Navyše Rusko úplne kontroluje Čierne more a ľahko môže Ukrajine uzavrieť cestu do svetových oceánov z prístavu v Odese, čím vážne ohrozí ukrajinskú ekonomiku.

To nie sú najlepšie vyhliadky. Keby ste boli vojenským poradcom vášho nového prezidenta Volodymyra Zelenského, čo by ste mu poradili?

Aby sa nesnažil robiť prudké pohyby a neponáhľal sa. Čas hrá pre neho.

Nie je to trochu málo? Sedieť a čakať?

Zelenskyj teraz môže skúsiť vysvetliť ľuďom na okupovanom teritóriu, čo pre nich bude lepšie, kde sa im bude žiť lepšie.

Ako to chcete technicky urobiť, keď na Donbase prakticky všetci sledujú ruské štátne televízie a tam im vysvetľujú niečo úplne iné – ako Európu ovládajú buď homosexuáli, alebo Židia, alebo homosexuálni Židia?

To už nie je pravda. Aj na Donbase začínajú mnohí chápať, že realita sa líši od rétoriky médií a politických vyhlásení. Vezmite si napríklad hlavu samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denisa Pušilina, ktorého Moskva dosadila a drží nad ním ochrannú ruku. Všetci ho tam poznajú ako profesionálneho podvodníka. Jeho meno je spojené s organizáciou MMM, ktorá sa smutne preslávila v celom postsovietskom priestore. Pušilin bol reprezentantom MMM na Ukrajine. Aká teda môže byť dôvera obyvateľov k takému človeku?

MMM bola najväčšia finančná pyramídová hra v bývalom ZSSR, ktorá svoj vrchol dosiahla v prvej polovici 90. rokov minulého storočia. Vtedy bolo do „hry“ zapojených až 15 miliónov ľudí. Potom, čo sa celý systém zrútil, 50 ľudí, ktorí doň vložili svoje úspory, spáchalo samovraždu. Straty utrpelo približne 10 miliónov drobných „investorov“.
Vojna na Donbase rozdeľuje Ukrajinu na dve znepriatelené časti – proruský východ a proeurópsky zvyšok krajiny. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Nedúfajú voliči Zelenského, že na rozdiel od svojho predchodcu Porošenka dokáže zmieriť znepriatelené strany a ukončiť konflikt kompromisom?

Každý konflikt sa končí kapituláciou jednej strany a víťazstvom druhej. V kategórii medzinárodný vojenský konflikt, a to vojna na Donbase práve je, nenájdete za celú históriu žiaden kompromis výhodný pre všetkých. Vždy jeden prehrá a druhý zvíťazí. Vie to aj Zelenskyj a snaží sa iba o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Konflikt na Ukrajine

Plynovod Nord Stream

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie